Corneille


Corneille w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rzeźba Katvogel (2003)

Corneille, właśc. Guillaume Cornelis van Beverloo (ur. 3 lipca 1922 w Liège, zm. 5 września 2010 w Auvers-sur-Oise) – holenderski malarz, rzeźbiarz, litograf i poeta.

Urodził się w Belgii, w rodzinie holenderskich emigrantów, którzy powrócili do Holandii w 1934 r. Początkowo malarstwa uczył się samodzielnie. W latach 1940-1943 studiował w Rijksakademie voor Beeldende Kunsten w Amsterdamie, lecz porzucił studia, zrażony panującym w szkole konserwatyzmem. W 1946 r. w Groningen miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa jego prac.

W 1948 r. był jednym z założycieli grupy CoBrA. W magazynach publikowanych przez grupę zamieszczał swoje wiersze. W 1950 przeprowadził się do Paryża, w którym pozostał do końca życia. W paryskim warsztacie Stanleya Haytera uczył się technik graficznych.

W latach 50. i 60. XX wieku podróżował po świecie. Stał się kolekcjonerem sztuki afrykańskiej, która od tego czasu zaczęła wywierać wpływ na jego malarstwo (zaczął używać jasnych barw podstawowych w miejsce wcześniejszej stonowanej kolorystyki, a na jego niemal abstrakcyjnych obrazach pojawiły się zwierzęta i akty).

W latach 90. XX wieku wspierał prace upamiętniające grupę CoBrA Muzeum w Amstelveen. Asystował przy kręceniu filmu Vrijmana CoBrA, een opstand tegen de orde (1988)

Został odznaczony Komandorią Orderu Lwa Niderlandzkiego w 1997 r.

Życie prywatne | edytuj kod

Był dwukrotnie żonaty. Z drugą żoną, Nataszą, miał jednego syna.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Corneille" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy