Corsiaceae


Korsjowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Corsiaceae) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Korsjowate (Corsiaceae) – rodzina roślin jednoliściennych. Bezzieleniowe myko-heterotrofy występujące w runie wilgotnych lasów. Należą tu 3 rodzaje z 30 gatunkami. Jedyny gatunek z rodzaju Arachnitis rośnie w Andach boliwijskich i w Chile oraz na Falklandach, rodzaj Corsia rośnie w północnej Australii i na okolicznych wyspach, rodzaj Corsiopsis znany jest tylko z południowych Chin[3].

Corsia cordata

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Byliny o zimujących kłączach lub bulwach. Niewielki, nierozgałęziony pęd zakończony jest pojedynczym kwiatem. Liście łuskowate – jajowate, całobrzegie[3], z zamkniętymi pochwami[1].
Kwiaty
Obupłciowe, tylko w rodzaju Arachnitis zredukowane do jednopłciowych. Okwiat składa się z dwóch okółków po 6 listków. Wszystkie z wyjątkiem jednego listka z okółka zewnętrznego są wąskie, lancetowate lub jajowate. Jeden z listków zewnętrznych jest szerszy, sercowaty lub jajowaty, wzniesiony lub odwinięty. Pręciki w liczbie 6 ustawione są w dwóch okółkach. Słupek z dolną, jednokomorową zalążnią o trójściennych, wystających łożyskach z licznymi zalążkami[4][3].
Owoce
Torebki z licznymi, bardzo drobnymi nasionami[4].

Systematyka | edytuj kod

Rodzina o niejasnej pozycji systematycznej. Dawniej uznawano bezzieleniowe rośliny tej rodziny za blisko spokrewnione z podobnymi trójżeńcowatymi. W odniesieniu do rodzaju Arachnitis potwierdziła to jedna z prac analizujących dane molekularne[1]. Rodzaj Corsia pozostaje siostrzanym dla Campynemataceae. Jeśli potwierdzą się te dane to rodzina w opisanym ujęciu okaże się taksonem polifiletycznym[3].

Pozycja systematyczna i relacje filogenetyczne w obrębie liliowców według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)
Podział na rodzaje

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-10-20].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium – B (ang.). PlantSystematics.org. [dostęp 2010-12-13].
  3. a b c d Heywood V.H., Brummitt R.K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 361. ISBN 1-55407-206-9.
  4. a b Rośliny kwiatowe. Warszawa: Muza S.A., 1998, s. 400, seria: Wielka Encyklopedia Przyrody. ISBN 83-7079-779-2.
  5. Corsiopsis in Flora of China (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2010-12-13].
Na podstawie artykułu: "Corsiaceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy