Cover


Cover w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cover (ang. cover, od cover version; IPA /ˈkʌvə/)[1] – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego wykonywana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

Aż do początku lat 60. XX wieku wykonywanie coverów było podstawową formą działalności wykonawców rockowych, a utwory były w znacznej części pisane przez kompozytorów, którzy sami ich nie wykonywali.

Czasami covery w nowych interpretacjach zyskują znacznie większą popularność i uznanie od piosenek oryginalnych (np. kompozycja The BeatlesWith a Little Help from My Friends” w wykonaniu Joe Cockera, „Knockin’ on Heaven’s Door” skomponowany przez Boba Dylana, wykonywany później przez Guns N’ Roses, lub utwór Nine Inch NailsHurt” przerobiony przez Johnny’ego Casha. Rockowa wersja „Whiskey in the Jar”, tradycyjnej, ludowej irlandzkiej piosenki, nagrana przez zespół Thin Lizzy była aranżacją utworu nagranego kilka lat wcześniej przez zespół The Dubliners; później coverowany był przez m.in. amerykańską grupę Metallica.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy z coverami.

Przypisy | edytuj kod

  1. cover, n.1 (ang.). oed.com. [dostęp 2017-10-21].

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (termin muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Cover" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy