Crescenzio Sepe


Crescenzio Sepe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Crescenzio Sepe (ur. 2 czerwca 1943 w Carinaro) – włoski duchowny katolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, arcybiskup Neapolu, kardynał.

Studiował w seminariach w Aversa i Salerno, święcenia kapłańskie przyjął 12 marca 1967 w Aversa z rąk miejscowego biskupa ordynariusza Antonio Cece. Uzupełniał studia w Rzymie; na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim obronił doktorat z teologii i licencjat z prawa kanonicznego, na Uniwersytecie La Sapienza obronił doktorat z filozofii, a na Papieskiej Akademii Duchownej uzyskał przygotowanie do pracy w dyplomacji watykańskiej. Po studiach wykładał na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana; od 1972 pozostawał w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, był sekretarzem nuncjatury w Brazylii. Od 1975 pracował w centrali Sekretariatu Stanu, początkowo w sekcji organizacji międzynarodowych, potem w biurze informacji i dokumentacji. W latach 1987-1992 pełnił funkcję asesora ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu. W październiku 1987 otrzymał tytuł papieskiego prałata honorowego.

2 kwietnia 1992 został powołany na stanowisko sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa i mianowany arcybiskupem tytularnym Gradum; odebrał sakrę biskupią 26 kwietnia 1992 z rąk Jana Pawła II (któremu asystowali kardynałowie Angelo Sodano i Franciszek Macharski). Od listopada 1997 pełnił funkcję sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 oraz prezydenta instytucji Peregrinatio ad Petri Sedem.

21 lutego 2001 Jan Paweł II mianował go kardynałem, nadając diakonię Dio Padre misericordioso. W kwietniu 2001 kardynał Sepe został mianowany prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów; z funkcji szefa Peregrinatio ad Petri Sedem został odwołany w lipcu 2001. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, a także wielokrotnie reprezentował Jana Pawła II w charakterze specjalnego wysłannika na uroczystościach religijnych i rocznicowych; w sierpniu 2003 był papieskim wysłannikiem w Mongolii, gdzie udzielił sakry biskupiej pierwszemu prefektowi apostolskiemu Ułan Bator o. Wenceslao Padilli oraz konsekrował nową katedrę pod wezwaniem św. Piotra i Pawła.

W związku ze śmiercią Jana Pawła II (2 kwietnia 2005) dalsze pełnienie przez kardynała Sepe funkcji prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów uległo zawieszeniu; 21 kwietnia 2005 nowy papież Benedykt XVI ponownie powołał Sepe na stanowisko prefekta. Pełnił on tę funkcję do maja 2006, kiedy został mianowany arcybiskupem Neapolu w miejsce emerytowanego Michele Giordano, tego dnia został również promowany do rangi kardynała prezbitera.

Uczestnik konklawe 2005 i konklawe 2013 roku.

Bibliografia | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Crescenzio Sepe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy