Cukrownia w Chybiu


Cukrownia w Chybiu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cukrownia w Chybiu – zakład przemysłowy w Chybiu, w Polsce.

Historia | edytuj kod

Cukrownia została uruchomiona w 1884 roku[1]. Została zlokalizowana niedaleko linii kolejowej z Czechowic do Zebrzydowic[2]. Zakład powstał z inicjatywy Komory Cieszyńskiej[2]. Początkowo produkowano w Chybiu tylko żółtą mączkę, ale wkrótce zainstalowano urządzenia służące procesowi rafinacji i umożliwiające wytwarzanie cukru[2]. Po rozpadzie Austro-Węgier cukrownia została przekształcona w spółkę akcyjną[2]. W 1937 roku została zelektryfikowana[2]. Po II wojnie światowej cukrownia została uruchomiona w grudniu 1945 roku[3]. W późniejszym okresie zakład znacjonalizowano[2]. W 2009 roku został zlikwidowany[2].

Bocznica | edytuj kod

Bocznica była poprowadzona przez trzy bramy zakładowe[2]. Niedaleko umiejscowiona była waga kolejowa[2]. Tor wysunięty na wschód poprowadzono pod rampy magazynu cukru oraz do składów węgla i koksu[2]. Tor środkowy rozgałęział się na sześć, które prowadziły do spławiaków buraków, składów węgla, magazynów materiałowych i warsztatów[2]. Natomiast zachodni tor przebiegał obok spławiaków i łączył się z jednym z torów wywodzących się z toru centralnego w okolicy bramy głównej zakładu[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. WitoldW. Kożdoń WitoldW., W krainie karpia i... utopca, „Głos Ludu” (141 (LXX)), Český Těšín: Kongres Polaków w Republice Czeskiej, 28 listopada 2015, ISSN 1212-4222, OCLC 320471230 .
  2. a b c d e f g h i j k l ŁukaszŁ. Maryńczak ŁukaszŁ., Bocznica cukrowni w Chybiu, Koleje Śląska Cieszyńskiego [dostęp 2020-12-11] .
  3. Charakterystyka Gminy Chybie, [w:] Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DeltaS.W.I.G.D. Partner Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DeltaS.W.I.G.D., Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Chybie na lata 2007-2013, Cieszyn: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, wrzesień 2007, s. 14 .
Na podstawie artykułu: "Cukrownia w Chybiu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy