Cyclopterus


Tasza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Cyclopterus) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tasza[2], zając morski[2] (Cyclopterus lumpus) – gatunek ryby skorpenokształtnej z rodziny taszowatych (Cyclopteridae), jedyny przedstawiciel rodzaju Cyclopterus. Poławiana jako ryba konsumpcyjna.

Spis treści

Zasięg występowania | edytuj kod

Strefa przybrzeżna wschodniego i zachodniego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, Morze Barentsa i Morze Bałtyckie. Zimą schodzą głębiej (do 400 m p.p.m.).

Opis | edytuj kod

Ciało krępe, silnie wygrzbiecone, bez łusek. Płetwy brzuszne zrośnięte w przyssawkę. Dwie płetwy grzbietowe, druga przesunięta do tyłu, położona symetrycznie do płetwy odbytowej. Ubarwienie szare, spód jaśniejszy. Osiąga długość maksymalnie 60 cm, osobniki spotykane w Morzu Bałtyckim są mniejsze, do 30 cm.

Dymorfizm płciowy: samiec na czas rozrodu przybiera szatę godową – pomarańczowy brzuch i brązowy grzbiet.

Tryb życia | edytuj kod

Rozród: Tarło odbywa się wczesną wiosną w płytkiej wodzie nad dnem kamienistym i zarośniętym. Samiec pilnuje ikry przyssany do kamienia, samica odpływa na głębsze wody. Młode po urodzeniu przysysają się na pewien czas do ciała samca. Dorosłe osobniki w okresie rozrodu nie pobierają pokarmu.

Odżywianie: skorupiaki, meduzy i małe ryby.

Znaczenie gospodarcze | edytuj kod

Gatunek poławiany gospodarczo. Mięso samic uważane jest za niesmaczne. Barwiona i niebarwiona ikra taszy sprzedawana jest jako imitacja kawioru.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cyclopterus lumpus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970.

Bibliografia | edytuj kod

Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-12286-2.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cyclopterus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy