Cyfry arabskie (w krajach arabskich)


Cyfry arabskie (w krajach arabskich) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Systemy liczboweKultura

Cyfry indyjsko-arabskie


Systemy wschodnioazjatyckie


Systemy alfabetyczne


Inne

Systemy pozycyjne (podstawa)

Dziesiętny (10)

Inne

więcej...


Jakkolwiek mianem cyfr arabskich określa się obecnie używany powszechnie niemal na całym świecie zestaw symboli stosowanych do oznaczenia poszczególnych wartości liczbowych, to w rzeczywistości używane w większości krajów arabskich (i muzułmańskich) cyfry arabskie nie przypominają swych europejskich odpowiedników. Różnica ta wynika stąd, iż wygląd zapożyczonych w średniowieczu przez kulturę europejską symboli ewoluował w innym kierunku, niż wygląd tych samych znaków w kulturze islamu, przy czym cyfry w krajach arabskich bliższe są swoim indyjskim pierwowzorom.

Obecnie istnieją dwie wersje cyfr arabskich, różniące się wyglądem kilku cyfr:

Bardziej znana jest wersja pierwsza, jakkolwiek liczba użytkowników obu systemów liczbowych jest zbliżona (po ok. 200–300 mln).

Używane niekiedy nazwy: cyfry indyjsko-arabskie czy cyfry wschodnio-indyjsko-arabskie nie odnoszą się do stosowania tych cyfr na terenie Indii (choć są używane przez kilkadziesiąt milionów muzułmanów w płn.-zach. części kraju), ale podkreślają, że chodzi o inny zestaw cyfr, niż te, które nazywane są potocznie arabskimi. Przymiotnik indyjskie podkreśla różnicę w stosunku do europejskich cyfr arabskich, wskazuje też na podobieństwo wyglądu tych cyfr do oryginalnych indyjskich znaków liczbowych.

Zwykle w krajach używających „oryginalnych” cyfr arabskich stosowane są – czasem pomocniczo, a czasem równolegle – europejskie cyfry arabskie. W niektórych krajach arabskich (np. Tunezja) istnieje zjawisko wypierania cyfr arabskich w wersji arabskiej przez cyfry europejskie.

Poniższe zestawienie prezentuje cyfry arabskie: u góry europejskie, poniżej indyjsko-arabskie, niżej zaś w wersji wschodnio-indyjsko-arabskiej.

Stosowanie numeracji | edytuj kod

W językach arabskich cyfry w przeciwieństwie do pisma (czytanego od prawej do lewej) zapisuje się od lewej do prawej (identycznie jak w liczbach rzymskich i arabskich). To oznacza, iż liczba 1234 nie będzie wyglądać tak:

lecz tak:

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cyfry arabskie (w krajach arabskich)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy