Cykl literacki


Cykl literacki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cykl literacki – zespół utworów, z reguły pochodzących od tego samego autora. Każdy z nich może stanowić samodzielną całość, która w pewien sposób łączy się w nadrzędną kompozycję z treścią pozostałych utworów. Za najstarsze cykle literackie Europy uważane są opowieści starożytnej Grecji, takie jak mit trojański czy tebański bądź trylogia Ajschylosa Oresteja.

Utwory wchodzące w skład większej całości mogą być połączone w postaci luźnej lub ścisłej kompozycji, na różnych płaszczyznach:

Nie wszystkie cykle literackie muszą mieć jednego autora, przykładem może być seria przygód Jasona Bourne'a – tytułowego bohatera powieści Roberta Ludluma (Tożsamość Bourne’a, Krucjata Bourne’a i Ultimatum Bourne’a), którego ostatnia część (Dziedzictwo Bourne’a), napisana została po śmierci autora przez jego przyjaciela Erica van Lustbadera. Podobnie jest w przypadku dwóch powieści Jamesa Curwooda Łowcy wilków i Łowcy złota: kontynuacją Łowców złota jest powieść Łowcy przygód napisana przez polską tłumaczkę Curwooda Halinę Borowikową, używającą pseudonimu Jerzy Marlicz.

Znamienny przykład stanowi popularny cykl nowel romantycznych, znanych w kulturze masowej pod nazwą potoczną "Harlequin", który miał wielu autorów, a nazwę swą zawdzięcza jedynie wydawcy Harlequin Enterprises Ltd.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cykl literacki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy