Cyklady


Na mapach: 37°00′00″N 25°10′00″E/37,000000 25,166667

Cyklady w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Departament Cyklady

Cyklady (gr. Κυκλάδες, Kikládes) – archipelag znajdujący się w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji.

Spis treści

Krótki opis | edytuj kod

Cyklady - klify na Santorynie

Cyklady do końca 2010 roku były jedną z prefektur (nomosów) w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Południowe, ze stolicą w Ermupolis na wyspie Síros.

W skład archipelagu wchodzi około 220 wysp i wysepek o łącznej powierzchni 2572 km². Archipelag Cyklady składa się z wieńca wysp o zróżnicowanym krajobrazie, rozsianych między skalistymi szczytami i błękitnymi wodami Morza Egejskiego. Archipelag słynie z tarasowych miasteczek, niekończących się plaż, weneckich zamków i wiatraków.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

  • Delos - położona w środku "okręgu" utworzonego przez Cyklady, była od IX w p.n.e. centrum politycznym i religijnym wysp Morza Egejskiego. Obecnie znane stanowisko archeologiczne.
  • Ios - wysepka usiana winnicami i bizantyjskimi kościołami o niebieskich kopułach.
  • Mykonos - najpopularniejsza wśród turystów, symbol uroku rzucanego przez wyspy greckie na przybyszów z całego świata. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się oślepiająco białe domy, a kaplice i wiatraki urozmaicają pejzaż wyspy.
  • Santoryn - wyspa uznawana przez niektórych za mityczną Atlantydę, zwana również "prehistorycznymi Pompejami". Na całej wyspie zachowały się ślady dawnej aktywności wulkanicznej, dzięki której powstały dwie wysepki Kamenes. Rumowiska utworzone przez wybuchy krateru, suche obszary pokryte zastygłą lawą i wypalone wzgórza to wciąż widoczne świadectwa po katastrofie.

Ważniejsze wyspy | edytuj kod

Wyspy zestawiono według powierzchni całkowitej gmin które tworzą, w porządku malejącym (liczba ludności zamieszkanych wysp z 2011 r.)

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (archipelag):
Na podstawie artykułu: "Cyklady" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy