Cymeria


Conan z Cymerii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Cymeria) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Conan z Cymerii, znany także jako Conan Barbarzyńca (ang. Conan the Barbarian) – postać literacka stworzona przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda w serii opowiadań fantasy opublikowanych w latach 30. XX wieku w magazynie „Weird Tales”. W okresie od 1932 do 1936 ukazało się siedemnaście opowiadań i jedna powieść o barbarzyńcy.

Po śmierci Howarda, seria kontynuowana była przez: Poula AndersonaLeonarda CarpenteraLina CarteraL. Sprague de CampaRolanda J. Greena, Johna C. Hockinga, Roberta JordanaSeana A. Moore’a, Björna Nyberga, Andrew J. OffuttaSteve’a Perry’egoJohna Maddoxa Robertsa, Harry’ego Turtledove'a i Karla Edwarda Wagnera. Lin Carter i L. Sprague de Camp przy pisaniu niektórych ze swoich opowiadań wykorzystali materiały pozostawione przez twórcę postaci Conana.

Powieści z Conanem w roli głównej wydali również pisarze spoza Stanów Zjednoczonych, jednak nie są one powszechnie uznawane za oficjalne przygody tego bohatera, czego dowodem może być fakt, że nie uwzględnia się ich w żadnych zestawieniach mających na celu uporządkowanie biografii Cymeryjczyka[1].

Powstały również filmy, seriale, komiksy i gry komputerowe, których bohaterem był Conan.

Spis treści

Historia postaci | edytuj kod

Robert E. Howard, twórca postaci Conana

Na początku lat 30. Howard szukał nowej postaci, którą chciał wprowadzić na rynek wydawniczy. W październiku 1931 do magazynu „Strange Tales of Mystery and Terror” przesłał opowiadanie People of the Dark, w którym pojawił się czarnowłosy barbarzyńca o imieniu Conan, wyznawca bóstwa zwanego Cromem. W lutym 1932 Howard spędził wakacje w miasteczku nad rzeką Rio Grande. W tym czasie rozbudował postać Conana i napisał wiersz Cimmeria, fragmentami nawiązujący do Żywotów Plutarcha. Po powrocie z wakacji przerobił, zarzucone wcześniej, opowiadanie „By This Axe I Rule!” z maja 1929, zastępując postać Kulla nowym bohaterem, Conanem i zmieniając tytuł na Feniks na mieczu. W tym samym czasie napisał dwa kolejne opowiadania, Szkarłatna cytadela i Córka lodowego olbrzyma. Opowiadanie Feniks na mieczu ukazało się w grudniu 1932, zaś Szkarłatna cytadela w kolejnym numerze. Redaktor pisma, Farnsworth Wright skłonił Howarda do napisania eseju Era Hyborejska, opisującego fikcyjny świat, w którym żył Conan. Esej ten posłużył potem pisarzowi przy pisaniu następnej historii o herosie, Wieży słonia. Sukces tego opowiadania skłonił Howarda do napisania kolejnych opowieści o Conanie. Do samobójstwa w 1936 Howard napisał 21 pełnych opowiadań, z których 17 zostało opublikowanych, a także kilka innych we fragmentach[2].

Życiorys postaci | edytuj kod

Mapa świata ery hyboryjskiej

Według książek Howarda, Conan miał żyć około 10 000 lat temu w owianej mgłami tajemnicy erze hyboryjskiej. Urodził się w Cymerii, górzystej krainie zamieszkiwanej przez plemiona barbarzyńców[3]. Cymeryjczycy byli potomkami starożytnych Atlantydów, jednak po zniszczeniu jej wspaniałej cywilizacji przez kataklizm, ocaleli Atlantydzi nie zdołali odbudować cywilizacji i cofnęli się cywilizacyjnie do epoki kamiennej. Wg map zamieszczanych przy utworach Howarda, Cymeria rozciągała się z grubsza między terenami dzisiejszych Szkocji i Norwegii, przy czym ukształtowanie lądów w czasach Conana znacznie różniło się od obecnego. Cymeryjczycy mieli ciemne włosy i jasne oczy. Żyli w bardzo surowych warunkach, wśród wrzosowisk, gór i lasów. Toczyli nieustanne wojny z otaczającymi ich ludami, a także wewnętrzne walki klanowe. Surowe warunki sprawiły, że byli urodzonymi wojownikami – wysocy, silni, sprawni i odporni. Ród Conana także wywodził się od Atlantydów. Jego dziadek początkowo zamieszkiwał w plemieniu na południu Cymerii, jednak uciekł w obawie przed rodową zemstą i osiedlił się w plemieniu na północy.

Miejscem narodzin Conana było pole bitwy, podczas walki plemienia z hordą najeźdźców z Vanaheimu. Od najmłodszych lat Conan odznaczał się wielką siłą. W wieku piętnastu lat wziął udział w najeździe na aquilońską fortecę Venarium. W późniejszym okresie brał udział w walkach z Vanirami i Hyperborejczykami. Podczas jednej z kampanii został wzięty do niewoli przez Hyperborejczyków, skąd udało mu się zbiec. Uciekając, dotarł do miasta Arenjunu w Zamorze, zwanego Miastem Złodziei. Zafascynowany miastem i cywilizacją osiedlił się tam zarabiając na życie jako złodziej. Później wędrował i zwiedzał także inne kraje kontynuując karierę złodzieja, a niekiedy płatnego zabójcy (opowiadanie Dom pełen łotrów). Ostatecznie zaciągnął się jako najemnik do armii Turanu. Brał udział w wielu bitwach i awansował na oficera. Służył też władcy Turanu jako dyplomata. W końcu porzucił służbę turańską i znów rozpoczął wędrówkę. Niekiedy pędził żywot bandyty, czasem zaciągał się do armii któregoś z krajów jako najemnik. Stoczył wiele walk z ludźmi wszystkich narodów oraz potworami, które licznie zamieszkiwały wtedy Ziemię.

Szczytem jego kariery była służba w armii aquilońskiej, która przyniosła mu prestiż i sławę. Kiedy wybuchł bunt przeciwko królowi Aquilonii, Conan stanął na jego czele, obalił i zabił króla i ogłosił się władcą. Pod jego burzliwymi, pełnymi wojen rządami Aquilonia stała się najpotężniejszym krajem w zachodnim świecie[3].

Spis utworów autorstwa Roberta E. Howarda | edytuj kod

Diabeł w staliw „Weird Tales” (1934)

[4]

Robert E. Howard pozostawił również szkice i fragmenty, które nigdy nie zostały wykorzystane przez innych twórców. Wszystkie one zostały opublikowane w trylogii Conan of Cimmeria, będącej kompletnym wydaniem autorskich wersji opowiadań i powieści o Conanie napisanych przez Howarda (polski przekład to: Conan i pradawni bogowie[5], Conan i skrwawiona korona[6], Conan i miecz zdobywcy[7]).

Spis utworów autorstwa innych pisarzy | edytuj kod

[8]

Inni twórcy opowiadań o Conanie (lista niepełna) | edytuj kod

 • Jeffrey Archer (pseudonim nieznanego rosyjskiego autora)
 • Tim Donnell (pseudonim nieznanego rosyjskiego autora)
 • Andre Oldman (pseudonim nieznanego rosyjskiego autora)
 • Torn Seszele Stewart (pseudonim nieznanego rosyjskiego autora)
 • Oscar Wocknitt (pseudonim nieznanego rosyjskiego autora)
 • Juraj Červenák pod pseudonimami George Callahan i Thorleif Larssen
 • Jacek Piekara pod pseudonimem Jack De Craft
 • Dariusz Domagalski[9]

Filmy o Conanie | edytuj kod

Seriale telewizyjne o Conanie | edytuj kod

Galeria okładek czasopisma Weird Tales | edytuj kod

Galeria ilustracji zamieszczanych wraz z pierwszymi wydaniami opowiadań o Conanie (magazyn Weird Tales) | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Chronology, „Conan Wiki” [dostęp 2017-09-06]  (ang.).
 2. Patrice Louinet (red.): The Coming of Conan the Cimmerian. Del Rey, 2003. ISBN 978-0-345-46151-3.
 3. a b Robert E. Howard, L. Sprague de Camp, Lin Carter: Conan. Katowice: Wydawnictwo Pik, 1991, s. 26-29. ISBN 83-85264-019.Sprawdź autora:1.
 4. Noty do oryginalnych tekstów Howarda, [w:] Robert E.R.E. Howard Robert E.R.E., PatriceP. Louinet PatriceP., Conan i pradawni bogowie, Conan i skrwawiona korona, Conan i miecz zdobywcy, PatriceP. Louinet i inni, 2011 .
 5. „Conan i pradawni bogowie”, Robert E. Howard, REBIS, www.rebis.com.pl [dostęp 2017-09-10] .
 6. „Conan i skrwawiona korona”, Robert E. Howard, REBIS, www.rebis.com.pl [dostęp 2017-09-10] .
 7. „Conan i miecz zdobywcy”, Robert E. Howard, REBIS, www.rebis.com.pl [dostęp 2017-09-10] .
 8. Conan, [w:] encyklopediafantastyki.pl [online] [dostęp 2017-09-06] .
 9. Domagalskiego opowiadanie o Conanie – Książki – POLTERGEIST, polter.pl [dostęp 2017-09-07]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Cymeria" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy