Cystoderma fallax


Ziarnówka górska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Cystoderma fallax) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ziarnówka górska (Cystoderma fallax (A.H. Sm. & Singer) – gatunek grzybów należący do rzędu pieczarkowców (Agaricales)[1].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Incertae sedis, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Synonim: Cystoderma carcharias var. fallax (A.H. Sm. & Singer) I. Saar[2].

Nazwę polską nadał Władysław Wojewoda w 1999 r.[3]

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

O szerokości 1,5–4 cm, początkowo wypukły, potem płasko wypukły, na koniec płaski, czasami z niskim garbkiem. Brzeg początkowo podwinięty i osłoną połączony z trzonem, potem wyprostowany, ze zwieszającymi się resztkami osłony. Powierzchnia o barwie od rdzawobrązowej do żółtobrązowej. Początkowo pokryta jest granulkami, lub małymi, wyprostowanymi łuskami, które jednak z czasem znikają i powierzchnia staje się gładka[4].

Blaszki

Wąskie, ściśnięte, przyrośnięte, początkowo białe, potem kremowe do bladożółtych[4].

Trzon

Wysokość 2–6 cm, grubość 3–7 mm, kształt walcowaty, w środku pusty. Posiada stały, błoniasty pierścień, na górnej powierzchni blady, na dolnej taki sam, jak kapelusz i trzon. Powyżej pierścienia trzon gładki, kremowy lub jasnożółty, poniżej pierścienia taki sam, jak powierzchnia kapelusza[4].

Miąższ

Blady, bez wyraźnego zapachu i smaku[4].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki o rozmiarach 4–5.5 × 3–4 μm, szeroko eliptyczne, gładkie, amyloidalne[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Najwięcej stanowisk podano w Ameryce Północnej i Europie, poza tym ziarnówka górska znana jest w Maroku, Rosji i Australii[5]. W Polsce do 2003 r. podano tylko 2 jej stanowiska w Tatrach i Babiogórskim Parku Narodowym[3].

Saprotrof. Rośnie wśród mchów w górskich lasach iglastych pod świerkiem, jodłą i kosodrzewiną[3]. Pojawia się jesienią po deszczach[3].

Gatunki podobne | edytuj kod

Podobna wielkością i ubarwieniem jest ziarnówka ochrowożółta (Cystoderma amianthinum). Łatwo ją jednak odróżnić, gdyż nie ma tak charakterystycznego, trwałego pierścienia na trzonie[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Index Fungorum [dostęp 2020-10-18]  (ang.).
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2017-11-06].
  3. a b c d Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ​ISBN 83-89648-09-1
  4. a b c d e f California Fungi. ''Cystoderma fallax'' [dostęp 2017-11-06] .
  5. Discover Life Maps [dostęp 2017-11-06] .
Na podstawie artykułu: "Cystoderma fallax" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy