Cytadela (zespół muzyczny)


Cytadela (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cytadela – polski zespół zimnofalowy powstały w 1987 roku na warszawskim Żoliborzu. Jedynym stałym członkiem grupy, przez wszystkie lata istnienia pozostawał Tomasz Wasyłyszyn. W roku 2011 zespół zawiesił działalność. Reaktywacja grupy nastąpiła w roku 2018.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki zespołu datowane są na rok 1987, wtedy to na jednym z socrealistycznych osiedli Żoliborza Tomasz „Wasyl” Wasyłyszyn i Alex Kłos zakładają zespół Cytadela[1]. Nazwa grupy została zaczerpnięta od Warszawskiej Cytadeli, obok której mieszkał lider kapeli. Z pierwszym koncertem zespół wystąpił w warszawskim klubie Remont, występ ten zorganizował nauczyciel chemii Tomka Wasyłyszyna. W ówczesnym czasie zespół nie miał jeszcze żadnej własnej piosenki, nie występował też nigdy z perkusistą. W trzy dni członkowie napisali pięć utworów, które wsparci przez perkusistę Jarka Frankowskiego wykonali przed publicznością. Na koncert ten przyszło kilkadziesiąt osób a w finale Alex zdemolował swoją gitarę[2].

Wasyl stał się liderem grupy, zespół grał piosenki komponowane i nagrywane przez niego domowymi środkami, mimo to w jego zespole grali znani muzycy. Perkusista Sidney Polak 1988-92 (T-Love oraz SidneyPolak), gitarzysta Mikis Cupas 1989-91 (Wilki), perkusista Marek Kanclerz 1991 (Gardenia), klawiszowiec Maciek Wyrobek 1987-91 (znany DJ, zm. 2014), basista Wojtek Szewko 1991(Trawnik)[3].

Zespół koncertował w klubach studenckich i knajpach postkomunistycznej Warszawy. Największym sukcesem kapeli była nagroda na festiwalu w Jarocinie w 1990 r, rok później wystąpił na festiwalu opolskim. Tomasz Wasyłyszyn zmienił bas na gitarę i w roku 1994 roku Cytadela nagrała debiutancką płytę dla SonyMusic zatytułowana po prostu Cytadela. Przez chwilę wydawało się, że dla zespołu zapowiada się dobry okres, jednak dwa lata później w 1996 roku zespół się rozpadł[4] kończąc działalność koncertem w żoliborskim kinoteatrze Tęcza[5].

Mimo, że zespół przestał istnieć, doczekał się w 2002 roku reedycji swych pierwszych nagrań w postaci płyty Cytadela - Archiwum wydanej przez firmę „Furia Musica”.

W roku 2000 Wasyl rozpoczął próby wraz z klawiszowcem Markiem Musiołem i basistą Krzysztofem Gromkiem. W tym składzie jako „Tres Hombres” nagrali materiał na płytę oraz utwór na album z piosenkami The Cure. Później dołączył do nich perkusista Łukasz Ciepłowski[5].

Zespół „Tres Hombres”, w którym w przeciwieństwie do Cytadeli utwory tworzone były przez wszystkich członków grupy, nie spełnił do końca pokładanych w nim przez Wasyłyszyna nadziei i na przełomie 2002 i 2003 roku po wielu latach przerwy Wasyl wraz z Krzysztofem Gromkiem postanowili wskrzesić Cytadelę.

Powstał zasadniczo zupełnie nowy zespół z korzeniami jednak nowo falowymi. Kilka miesięcy później pod flagą Big Blue Records ukazała się płyta Gdy idę przez most. Była to płyta utrzymana jeszcze w stylistyce nowej fali lat osiemdziesiątych. W roku 2005 zespół wystąpił na największym w Europie środkowo-wschodniej festiwalu dark independent Castle Party w Bolkowie[6]. Rok później zespół wydaje kolejny album, zatytułowany Królowa Śniegu[7]. Brzmienie zespołu zostaje unowocześnione, co niekoniecznie trafia do wszystkich dotychczasowych fanów[8]. Trend ten jest jeszcze bardziej zauważalny na kolejnym wydawnictwie zespołu, płycie Red Sql[9] wydanej w 2009 roku mimo wszystko uznawanym przez sam zespół i krytykę za najlepszy krążek Cytadeli[8].

Od tego momentu zaczął się powolny schyłek działalności kapeli. Zespół w 2011 roku wydał jeszcze jedno wydawnictwo, album zatytułowany Bękart, ale nie odniósł on większego sukcesu przechodząc zasadniczo bez echa w mediach[10]. Zespół opuścili dotychczasowi muzycy a sam Tomasz Wasyłyszyn uznawszy, że dotychczasowa formuła Cytadeli wyczerpała się, założył kolejny swój projekt o nazwie VüjekVäsyl z którym jak dotąd (2016) wydał dwie płyty. Pytany o przyszły status i ogólnie przyszłość Cytadeli odpowiadał, że nie wyklucza powrotu zespołu, wręcz zakłada, że tak się kiedyś stanie[8].

W roku 2018 projekt ponownie powrócił do życia a na rynku ukazał się nowy album, zatytułowany Do źródeł mroku. Pierwszy koncert nowej odsłony grupy, połączony z promocją tego wydawnictwa odbył się 20 grudnia 2018 roku w warszawskim klubie Proxima[11].

Styl muzyczny | edytuj kod

Muzyka zespołu zawsze pozostawała w strefie zimnofalowej, teksty które Wasyłyszyn tworzy sam mają dość ponury wydźwięk, sięga też czasem do wczesnej twórczości poetyckiej swych szkolnych kolegów[12]. Początkowe brzmienie i pierwsza płyta z drugiej części istnienia zespołu, cechował minimalizm nowej fali lat osiemdziesiątych, potem muzyka wzbogaciła się, co jednak jak w przypadku innych tego typu zespołów (patrz Siekiera) nie przypadło do gustu wielu miłośnikom dotychczasowych dokonań zespołu[8]. Muzyka na albumie Red Sql skręciła odrobinę w kierunku popkultury[8], a wydawnictwo Bękart to typowy hard rock[10].

Jedną z ciekawostek dotyczących zespołu jest fakt, że grupa na grzbiecie każdej kolejnej okładki wydawanej płyty umieszczała kolejną literę swej nazwy, pragnąc aby stojąca na półce dyskografia tworzyła całą nazwę zespołu[4].

Skład zespołu | edytuj kod

Ostatni | edytuj kod

Byli członkowie | edytuj kod

 • Alex Kłoś
 • Sidney Polak (T-Love)
 • Marek Chrzanowski (Wilki)
 • Mikis Cupas (Wilki)
 • Marek Kanclerz (Gardenia)
 • Maciej Wyrobek
 • Wojciech Szewko (Trawnik)
 • Adam Wajs
 • Michał Charko

Dyskografia[13] | edytuj kod

 • 1994 - Cytadela (MJM 293)
 • 2003 - Cytadela - Archiwum (Furia Musica)
 • 2004 - Gdy Idę Przez Most (Big Blue Records)
 • 2006 - Królowa Śniegu (Sonic)
 • 2009 - Red SQL (Sonic)
 • 2011 - Bękart (Agencja Artystyczna MTJ)
 • 2018 - Do źródeł mroku

Przypisy | edytuj kod

 1. Cytadela – Bat-Cave.pl – Batcave Deathrock Gothic Post-Punk Webzine, www.bat-cave.pl [dostęp 2016-12-08] .
 2. Cytadela - Biografia - Muzyka, muzyka.dlastudenta.pl [dostęp 2016-12-08] .
 3. Eye to eye: Wywiad z Sidneyem Polakiem | Muzyka mojego życia [dostęp 2016-12-08] .
 4. a b Oficjalna strona zespołu CYTADELA, www.cytadela.com [dostęp 2016-12-08] .
 5. a b Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2016-12-08] .
 6. Castle Party - Castle Party 2005, castleparty.com [dostęp 2016-12-09] .
 7. Cytadela - kontynuacja nowofalowego brzmienia, „INFOMUSIC.PL” [dostęp 2016-12-09] .
 8. a b c d e Wyłapuję z otoczenia to, co jest smutne i beznadziejne - rozmowa z Tomaszem Wasyłyszynem, liderem formacji VüjekVäsyl - Głos Kultury, „Głos Kultury”, 17 maja 2016 [dostęp 2016-12-09]  (pol.).
 9. CYTADELA: NOWY ALBUM \"RED SQL\” I IMPREZA KONCERTOWA » SONIC Records, sonicrecords.pl [dostęp 2016-12-09] .
 10. a b KrzysztofK. Sulejczak KrzysztofK., MTJ: Cytadela: album 'Bękart', www.mtj.pl [dostęp 2016-12-09] .
 11. Cytadela, dlaStudenta.pl [dostęp 2018-12-05]  (pol.).
 12. DJ. Prod. Bogdan Fabiański - wywiady, www.fabianski.com.pl [dostęp 2016-12-09] .
 13. Cytadela, Discogs [dostęp 2016-12-08] .

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cytadela (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy