Cywilizacja zachodnia


Cywilizacja zachodnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cywilizacja zachodnia, kultura zachodnia, Zachód, kultura europejska, kultura euroatlantyckakultura bądź cywilizacja ukształtowana w Europie Zachodniej, a wraz z ekspansją gospodarczo-polityczną od czasów renesansu rozprzestrzeniona na inne tereny, w szczególności Amerykę Północną, Australię i Nową Zelandię.[1] Niekiedy zalicza się do kultury zachodniej również Rosję i Amerykę Południową. Zasady cywilizacji zachodniej wywodzą się z trzech źródeł: antyku grecko-rzymskiego, chrześcijaństwa i oświecenia.[2][3]

Teorie cywilizacji | edytuj kod

W teoriach cywilizacji cywilizacja zachodnia jest jedną z głównych analizowanych cywilizacji. Jej analizy przeprowadzili Arnold Toynbee, Oswald Spengler i Samuel P. Huntington, a w Polsce Feliks Koneczny, który używał własnego pojęcia cywilizacji łacińskiej, wskazując, że obok niej w Europie występują inne cywilizacje[4].

Zachodnią cywilizację często przeciwstawia się innym cywilizacjom: muzułmańskiej, chińskiej itp., wskazując na zachodzące między nimi konflikty[5][6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Kalendarium dziejów świata, Warszawa: Wydawnictwo naukowe PWN, 2006, s. 202 .
  2. Zachodnia cywilizacja, nasza tradycja - Fundacja Republikańska, fundacjarepublikanska.org [dostęp 2021-01-21]  (pol.).
  3. OPINION: Is Russia really a European civilization? - Russia Beyond, rbth.com [dostęp 2021-01-21]  (ang.).
  4. PawełP. Skrzydlewski PawełP., Koneczny Feliks, [w:] AndrzejA. Maryniarczyk (red.), Encyklopedia filozofii polskiej, t. 2, Lublin: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, 2011, s. 704-708 .
  5. Paweł Rogaliński: Eksplozje potęgi Zachodu. przegladdziennikarski.pl, 19 maja 2010. [dostęp 2017-05-14].
  6. Dorota Miłoszewska: Zderzenie cywilizacji – mit czy rzeczywistość?. repozytorium.amu.edu.pl. [dostęp 2017-05-14].
Kontrola autorytatywna (kultura):
Na podstawie artykułu: "Cywilizacja zachodnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy