Człowiek o lwiej twarzy


Stefan Bibrowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Człowiek o lwiej twarzy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Człowiek o lwiej twarzy w wieku siedemnastu lat.

Stefan Bibrowski, Lionel, zwany człowiekiem o lwiej twarzy (ur. 1890 w Bielsku k. Płocka, zm. 1932 we Włoszech) – polski artysta cyrkowy, znany z powodu nadmiernie owłosionego ciała (w tym twarzy), co stanowiło atrakcję dla cyrkowej publiczności.

Syn Michała i Benedykty z d. Kołyś. Przy chrzcie nadano mu imię Szczepan. W wieku czterech lat chory na hipertrichozę Bibrowski został kupiony przez niemieckiego przedsiębiorcę Meyera, który uczynił z niego atrakcję pewnego pokazu. W późniejszym czasie Bibrowski podróżował po USA z cyrkiem Barnum & Bailey, prezentując na występach swoje długie, jasne owłosienie na całym ciele. Bibrowski znał pięć języków obcych i nosił dobrze skrojone ubrania, dzięki czemu, mimo swej przypadłości, sprawiał wrażenie człowieka ujmującego.

Nadal są w obiegu pocztówki przedstawiające Bibrowskiego przypominającego lwa. Carl Zuckmayer zastosował motyw człowieka-lwa w książce Die Fastnachtsbeichte. Na wystawie Schau mich an. Wiener Porträts (2006/07) w Willi Hermesa można było zobaczyć obraz człowieka-lwa namalowany około 1910 przez Wilhelma Scharmanna.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Człowiek o lwiej twarzy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy