Człowiek z Boxgrove


Homo heidelbergensis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Człowiek z Boxgrove) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Homo heidelbergensis – gatunek znany także jako Protanthropus heidelbergensis, człowiek heidelberski, człowiek ze Swanscombe lub człowiek z Boxgrove. Forma pośrednia pomiędzy Homo erectus a Homo neanderthalensis i Homo sapiens.

Najwcześniej pojawił się 600 tys. lat temu w Afryce. Na obszarze Europy pojawił się 500 tys. lat temu i wyginął 250 tys. lat temu.

Rekonstrukcja mężczyzny heidelberskiego (Élisabeth Daynès, 2010)

Został opisany w 1908 roku przez Ottona Schötensacka. Najstarsze europejskie szczątki Homo heidelbergensis oraz pozostałości obozowisk i obiektów szałasowych odkryto w Niemczech i na Węgrzech. Przez blisko sto lat pozostawał najwcześniejszym znanym praczłowiekiem na kontynencie europejskim („pierwszy Europejczyk”). Żuchwę człowieka heidelberskiego odnaleziono w 1907 roku na terenie żwirowni w Mauer, niedaleko miasta uniwersyteckiego Heidelberg w Niemczech (stąd nazwa).

Człowiek heidelberski nie był w pełni istotą myślącą[1], ale miał duży mózg. Jego mózgoczaszka była stosunkowo wąska i dość wysoka, a czoło silnie wysklepione. Potrafił posługiwać się prymitywnymi narzędziami kamiennymi, z drewna i kości oraz ogniem[1]. Wśród narzędzi najpopularniejsze były bryły kamienne o migdałowym kształcie i ostrych krawędziach, tzw. tłuki pięściowe[1]. Człowiek heidelberski zajmował się zbieractwem oraz łowiectwem[1]. Najprawdopodobniej były to istoty zorganizowane, o czym może świadczyć rozplanowanie obozowiska (oddzielna lokalizacja miejsc wyrobu narzędzi, ćwiartowania mięsa), a także umocnienia kamieniami brzegów rzeki odkryte przy obozowiskach.

W miarę poznawania gatunku pojawia się coraz więcej teorii dotyczących jego losów. Być może zebrane pod tą nazwą szczątki mogą należeć do różnych gatunków. W Europie człowiek heidelberski lub gatunek z nim blisko spokrewniony dał początek grupie ludzi obejmującej m.in. neandertalczyka, który zamieszkiwał Europę i zachodnią Azję od 200 do 30 tys. lat temu.[potrzebny przypis]

Niektórzy uczeni zaliczają człowieka heidelberskiego do Homo erectus, a inni do archaicznych Homo sapiens.[potrzebny przypis]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Wacław Korta: Historia Niemiec do 1492 roku. W: Adam Galos, Władysław Czapliński, Wacław Korta: Historia Niemiec. Wyd. drugie, poprawione. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1990, s. 11. ISBN 83-04-03058-6.
Kontrola autorytatywna (takson kopalny):
Na podstawie artykułu: "Człowiek z Boxgrove" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy