Czarci Gon


Czarci Gon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarci Gon lub Diabli Zjazd – zbocze w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Spis treści

Położenie i opis | edytuj kod

Zbocze Czarci Gon, położone jest w Sudetach Wschodnich, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w środkowo-wschodniej części Masywu Śnieżnika, na wschód od partii szczytowej Śnieżnika, na wysokości około 1200-1290 m n.p.m.[1]

Charakterystyczne, urzeźbione, wschodnie zbocze Śnieżnika, stromo opadające w kierunku wschodnim w stronę rzeki Kamienicy[1]. W zbocze zbudowane z gnejsowych skał, metamorfiku Lądka i Śnieżnika wcinają się słabo wykształcone nisze niwialne w kształcie lejów: Lej Wielki, Lej Średni i Lej Mały, stanowiące naturalne obniżenie stoku[1]. Górna część zbocza powyżej poziomu 1200 m n.p.m. położona jest na obszarze Rezerwatu przyrody "Śnieżnik Kłodzki". Zbocze zajmuje rzadki dolnoreglowy las świerkowy z domieszką buka, jodły, sosny a górną część zajmują wysokogórskie łąki porośnięte wysokimi trawami[1]. Las w latach 80. XX wieku podczas klęski ekologicznej został częściowo zniszczony[1]. Na zboczu występują liczne głazy.

Inne | edytuj kod

W południowej części stoku na wysokości granicy rezerwatu przyrody "Śnieżnik Kłodzki" w przeszłości znajdował się górski schron Owczarnia dla bydła i pasterzy, po którym pozostały ruiny, a dalej w północnej części znajduje się Chatka pod Śnieżnikiem[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 67. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Czarci Gon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy