Czarna (dopływ Wolbórki)


Czarna (dopływ Wolbórki) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarnarzeka, lewy dopływ Wolbórki[2] o długości 26,46 km[3].

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Rzeka wypływa w okolicach Łaznówka (jako Pańkówka) i kieruje się na południe przepływając w miejscowości Buków pod drogą wojewódzką 713, a następnie mija wieś Olszowa, odkąd nazywana jest Bieliną. W tym momencie zmienia również kierunek na południowo-wschodni i przepływa przez miejscowości: Wygoda, Bielina, Dębniak. Na zachodnich krańcach Tomaszowa Mazowieckiego przepływa pod drogą krajową 8 i po przyjęciu swojego lewego dopływu Piasecznicy, już jako Czarna płynie przez Tomaszów Mazowiecki, gdzie wpada do Wolbórki.

Wykorzystanie przemysłowe | edytuj kod

Przez całą drugą połowę XIX wieku rzeka była wykorzystywana do napędzania maszym fabryki Zusmana Bornsteina w Tomaszowie Mazowieckim, w czasach PRL istniejące na tych terenach Zakłady Przmysłu Wełnianego „Tomtex” im. Marcelego Nowotki odprowadzały do niej nieczystości poprodukcyjne.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Czarna na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-03-21].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 39. [dostęp 2017-03-21].
  3. Czarna na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-03-21].
Na podstawie artykułu: "Czarna (dopływ Wolbórki)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy