Czarna bila


Czarna bila w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania położenie czarnej bili na stole snookerowym w pozycji wyjściowej

Czarna bilabila rozgrywana w wielu odmianach bilardu, w tym w snookerze.

Znaczenie czarnej bili w snookerze | edytuj kod

W snookerze czarna bila jest najcenniejszą bilą na stole - jej wartość wynosi 7 punktów. Jej nominalna pozycja to punkt w połowie odległości pomiędzy krótszą dolną bandą a trójkątem czerwonych bil[1].

Najczęściej odgrywa ważną rolę podczas budowania breaków. Ze względu na jej wartość zawodnicy starają się jak najczęściej (o ile jest to możliwe) ją wbijać. Jest to również ostatnia możliwa do wbicia bila na stole. Aby osiągnąć maksymalnego breaka w snookerze (147 punktów) należy wbić tę bilę jako kolor 16 razy przy jednej wizycie przy stole (15 razy po czerwonych oraz jeden raz podczas wbijania kolorów). Z wszystkimi czerwonymi daje 120 punktów, a z kolorami 147 - jest to maksymalny możliwy break snookerowy. Aby zbudować breaka wygrywającego tylko na czarnej bili (przy którym przeciwnik potrzebuje snookerów) należy wbić przynajmniej 10 czerwonych bil i 9 czarnych (wówczas gracz posiada 73 punkty, a na stole pozostaje 67).

Znaczenie w bilardzie 8 | edytuj kod

W bilardzie 8 wbicie czarnej bili (po wcześniejszym pozbyciu się wszystkich swoich bil) powoduje zwycięstwo w partii. Wbicie czarnej bili z faulem powoduje przegranie partii.

Przypisy | edytuj kod

  1. snooker.pl: Polski Związek Snookera i Bilarda Angielskiego (przepisy gry), Część 3. ZASADY GRY (pol.). [dostęp 2014-04-30].
Na podstawie artykułu: "Czarna bila" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy