Czarnoksiężnik z Oz


Czarnoksiężnik z Oz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarnoksiężnik z Oz (org. Wizard of Oz, znany również pod nazwą Czarnoksiężnik z krainy Oz) – amerykański film familijny, fantastyczno-przygodowy musical, z 1939 roku. Produkcję tę wyreżyserowali Victor Fleming (główny reżyser) oraz George Cukor, Mervyn LeRoy (też szef produkcji), Norman Taurog i King Vidor.

W roku 2007 film został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata[1].

Spis treści

O filmie | edytuj kod

Jest to adaptacja powieści dla dzieci Czarnoksiężnik z Krainy Oz autorstwa L. Franka Bauma[2]. Rolę Dorotki miała zagrać Shirley Temple, jednak ostatecznie w postać tę wcieliła się aktorka i piosenkarka Judy Garland[3], która miała wówczas 17 lat.

Z filmu pochodzi piosenka (Somewhere) Over the Rainbow, która stała się standardem muzyki rozrywkowej[4].

W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[5][6].

Opis fabuły | edytuj kod

Główną bohaterką musicalu jest 12-letnia Dorotka Gale, która mieszka z ciotką i wujkiem na farmie w Kansas, a jej najbliższym przyjacielem jest piesek Toto. Połowa farmy należy jednak do pani Gulch, która nie należy do sympatycznych osób. Kiedy pewnego dnia Toto gryzie kobietę w nogę, ta postanawia go uśpić. Dorotka uważa, że jedynym sposobem na uratowanie czworonoga będzie ucieczka. Jednak spotkany przypadkiem profesor Marvel (Frank Morgan) przekonuje nieświadomie dziewczynkę do powrotu do domu. Gdy Dorotka i Toto wracają tam, w dom z ogromną mocą uderza dużych rozmiarów trąba powietrzna i porywa dziewczynkę wraz z psem i całym budynkiem.

Tornado przenosi Dorotkę i Toto do fantastycznej krainy Oz, znajdującej się po drugiej stronie tęczy. Nowa przygoda rozpoczyna się od śmierci Złej Czarownicy ze Wschodu, której siostra – Zła Czarownica z Zachodu – poprzysięga zemstę na dziewczynce. Dorotka postanawia udać się do Szmaragdowego Grodu, stolicy krainy Oz, aby odnaleźć jej władcę, potężnego czarownika, i prosić o pomoc w powrocie do domu.

Podczas wyprawy dziewczynka poznaje nowych przyjaciół – Blaszanego Drwala, Stracha na Wróble i Tchórzliwego Lwa, którzy przyłączają się do Dorotki i Toto. Nowi towarzysze również pragną poznać czarnoksiężnika i poprosić go o spełnienie własnych marzeń: Blaszany Drwal chciałby mieć prawdziwe serce, Tchórzliwy Lew – odwagę, a Strach na Wróble – mądrość. Plany Dorotki i jej przyjaciół stara się jednak usilnie pokrzyżować Zła Czarownica z Zachodu.

Obsada | edytuj kod

Judy Garland w zwiastunie filmu

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Nawiązania i kontynuacje | edytuj kod

Powieść Czarnoksiężnik z Krainy Oz była wielokrotnie ekranizowana, przed wersją z 1939 roku powstał już film Czarodziej z Oz (w roku 1925).

Jedną z najbardziej znanych ekranizacji jest musical pod tym samym tytułem wyprodukowany w 1978 roku. Do adaptacji powieści należą też m.in. Powrót do Krainy Oz (USA, Wielka Brytania, 1985) i miniserial Blaszany bohater (USA, 2007).

Do Czarnoksiężnika... nawiązują m.in. Muppety w krainie Oz (USA, 2005).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Wizard of Oz (Victor Fleming 1939), produced by Metro-Goldwyn-Mayer (ang.). unesco.org. [dostęp 2013-11-17].
  2. The best of video – poradnik: kino, tv, sat., video. Warszawa: Oficyna Wydawnicza COMFORT, 1994.
  3. Czarnoksiężnik z krainy Oz. [dostęp 29 maja 2009].
  4. Zob. Lista standardów muzyki rozrywkowej i jazzowej.
  5. Niektóre ważne filmy czyli tzw. lista watykańska. www.kultura.wiara.pl. [dostęp 2010-05-01].
  6. usccb.org Film and Broadcasting –Vatican Best Films List (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Czarnoksiężnik z Oz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy