Czarnowski Potok (dopływ Żywicy)


Czarnowski Potok (dopływ Żywicy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarnowski Potok – potok górski w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, w woj. dolnośląskim.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Górski potok, prawy dopływ Żywicy o długości ok. 3,8 km, należący do dorzecza Bobru i zlewiska Morza Bałtyckiego. Czarnowski Potok tworzą dwa odrębne strumienie, ze źródłami w Rudawach Janowickich na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Źródła potoków położone są w małej odległości, na wysokości ok. 750 m n.p.m. w niewielkiej zalesionej dolince na południowo–wschodnim zboczu Skalnika, poniżej Przełęczy pod Bobrzakiem położonej na zachód od źródeł. Potoki w górnym biegu po przepłynięciu około 100 m łączą się i opuszczają las, dalej płyną w kierunku południowo-wschodnim przez Rudawski Park Krajobrazowy, niewielką doliną wcinającą się głęboko w południowo-wschodni masyw Rudaw Janowickich. Na wysokości ok. 680 m n.p.m. potok wśród łąk wpływa do Czarnowa, gdzie wodami zasila trzy niewielkie stawy. Opuszczając Czarnów potok płynie wśród łąk na południowy wschód, wzdłuż Starego Traktu Kamiennogórskiego, w kierunku Pisarzowic do ujścia, gdzie na poziomie ok. 540 m n.p.m. wpada do Żywicy.

Zasadniczy kierunek biegu potoku jest południowo-wschodni. Jest to potok odwadniający południowo-wschodni fragment Rudaw Janowickich. Koryto potoku kamienisto-żwirowe z małymi progami kamiennymi.

W większości swojego biegu potok jest nieuregulowany, o wartkim prądzie wody w okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów.

Dopływy | edytuj kod

  • Cztery strumienie bez nazwy odwadniające część doliny.

Miejscowości, przez które przepływa | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 5 Rudawy Janowickie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 1998, ​ISBN 83-85773-27-4
  2. Rudawy Janowickie mapa turystyczna : skala 1:25 000/Wydawnictwo Turystyczne "PLAN Jelenia" Góra: 2006 ​ISBN 83-60044-45-7
Na podstawie artykułu: "Czarnowski Potok (dopływ Żywicy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy