Czarny świt (singel)


Czarny świt (singel) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarny świtsingel Ani Karwan, wydany 25 stycznia 2019 i promujący album Ania Karwan[1].

Spis treści

Geneza powstania utworu i historia wydania | edytuj kod

Tekst do utworu przy współpracy z wokalistką napisała Karolina Kozak, a muzykę wraz z wokalistką skomponowali Bogdan Kondracki oraz Tomasz Świerk[2]. Za mastering utworu odpowiadał Piotr Łukaszewski z Custom34 Studio[2]. Piosenka opowiada o kochającej się parze, której sama miłość może jednak nie wystarczyć[3]. Wokalistka powiedziała, iż to najtrudniejszy utwór, jaki przyszło jej zaśpiewać, dodając[1]:

Czasem wiara i walka okazują się niewystarczające, by coś czego pragniesz trwało. Wtedy bardzo ciężko jest pogodzić się ze stratą i uniknąć obwiniania siebie. Nagrywając „Czarny świt” targały mną bardzo silne emocje. Trudno było przez nie przebrnąć bez poruszenia najczulszych strun. Rozstanie z człowiekiem którego kochasz nigdy nie jest łatwe. Nagranie tej piosenki to była prawdziwa walka, którą toczyłam przede wszystkim z samą sobą.

Ania Karwan

Singel ukazał się nakładem wytwórni 2trackrecords w formacie promo oraz digital download 25 stycznia 2019 na terenie Polski[4]. Dzień wcześniej miał swoją radiową premierę w programie Poplista plus radia RMF FM[1]. 15 lutego 2019 utwór został zaprezentowany telewidzom stacji TVN w programie Dzień dobry TVN[3]. 28 maja 2019 singel w wersji akustycznej został wykonany na żywo w ramach cyklu recitali Poplista Live Sessions radia RMF FM[5].

Teledysk | edytuj kod

Do piosenki powstał teledysk w wersji master shot – nakręcony w jednym ujęciu, za którego reżyserię i realizację odpowiadał Marek Straszewski[1].

Lista utworów | edytuj kod

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[4].

  1. „Czarny świt” – 3:55

Notowania | edytuj kod

Utwór notowany był na 16. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Radia Szczecin[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Ania Karwan: Singiel Czarny Świt. Premiera w RMF FM! (pol.). rmf.fm. [dostęp 2020-01-26].
  2. a b Premierowa piosenka Czarny świt Ani Karwan kolejną zapowiedzią płyty (pol.). polskaplyta-polskamuzyka.pl. [dostęp 2020-01-26].
  3. a b Ania Karwan. Na swój debiutancki album czekała 18 lat (pol.). dziendobry.tvn.pl. [dostęp 2020-01-26].
  4. a b Czarny świt (Radio Edit) – Single by Anna Karwan (ang.). music.apple.com. [dostęp 2020-01-26].
  5. Ania Karwan Live Sessions. Tylko w RMF FM wyjątkowe, akustyczne wersje jej największych przebojów! (pol.). rmf.fm. [dostęp 2020-01-12].
  6. a b Czarny świt – Anna Karwan (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2020-01-26].
Na podstawie artykułu: "Czarny świt (singel)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy