Czarodziej


Czarodziej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania ilustracja sporządzona przez Eliphasa Léviego (1887)

Czarodziej, mag – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykująca magię[1]. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka.

W przeciwieństwie do, parających się czarną magią, czarnoksiężników czy czarownic, czarodzieje nieśli zwykle ludziom pomoc używając białej magii.

Współczesna literatura fantasy | edytuj kod

W stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia czarodzieje (qya. Istari, sin. Ithryn) są Majarami, istotami wysłanymi z Amanu do Śródziemia, by wspomóc żyjące tam ludy w walce z Sauronem[2]. Między innymi przez wizerunek Gandalfa jako mężczyzny z wysoką czapką w świadomości zapisał się taki wizerunek czarodzieja. Z czasem jednak twórcy zaczęli eksperymentować, tworząc różnego typu systemy magii. Odbieganie można zauważyć w psychologii głównego bohatera książki Ani słowa prawdy Jacka Piekary, czy w magach posługujących się mocą metali z serii Ostatnie Imperium Brandona Sandersona[3].

W różnych utworach bywa, że czarodziejem może zostać każdy, chociaż wymaga to wiele pracy, jak w Poniedziałek zaczyna się w sobotę lub że konieczne są specjalne talenty, jak w serii o Harrym Potterze, czy Ziemiomorzu. Czarodzieje mogą też w ogóle nie być ludźmi, np. Istari czy Sally czarownica.

Przykłady czarodziejów | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. czarodziej – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2018-11-10]  (pol.).
  2. Czarodzieje Śródziemia według Silmarillionu Tolkiena - Galeria, „KWEJK.pl”, 10 kwietnia 2016 [dostęp 2018-11-10]  (pol.).
  3. Nieklasyczny wizerunek czarodzieja - Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy, „Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy”, 22 sierpnia 2016 [dostęp 2018-11-13]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (zajęcie):
Na podstawie artykułu: "Czarodziej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy