Czaszka z Calaveras


Czaszka z Calaveras w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rysunek czaszki z Calaveras

Czaszka z Calaveras – sfałszowane szczątki prehistorycznego człowieka odnalezione rzekomo w 1866 roku w hrabstwie Calaveras w Kalifornii.

Czaszka miała zostać wykopana w lutym 1866 roku, w trakcie prac górniczych prowadzonych na południowy wschód od Sacramento, w znajdującej się pod pokładami lawy warstwie na głębokości 40 metrów. Przesłano ją następnie Josiahowi Whitneyowi, geologowi z Harvard University, który po przebadaniu tej skamieniałości uznał ją za autentyczną. Kopalne szczątki człowieka pochodzące z głębokich osadów plioceńskich miały potwierdzać tezę, iż kontynent amerykański jest zasiedlony co najmniej tak długo jak Azja i Europa.

W 1869 roku w lokalnej gazecie ukazała się informacja, iż robotnicy sfałszowali znalezisko, chcąc zażartować sobie z akademików. Całą sprawę wykpił Bret Harte w napisanym w 1899 roku satyrycznym wierszu To the Pliocene Skull[1]. W 1901 roku archeolog Frederick Ward Putnam z Peabody Museum stwierdził, iż czaszka należała do Indianina zmarłego w czasach historycznych i została skradziona z jakiegoś grobowca. Opublikowane w 1986 i 1992 roku wyniki datowania radiowęglowego potwierdziły, iż materiał kostny nie ma więcej niż 1000 lat[2]. Pomimo to autentyczność czaszki jako argumentu negującego teorię ewolucji jest uznawana do dziś przez niektórych reprezentantów kreacjonizmu[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Are There Human Fossils in the "Wrong Place" for Evolution? (ang.). ncse.com. [dostęp 2014-02-27].
  2. The Calaveras Skull Revisited (ang.). talkorigins.org. [dostęp 2014-02-27].

Bibliografia | edytuj kod

  • Kenneth L. Feder: Encyclopedia of Dubious Archaeology. From Atlantis to the Walam Olum. Santa Barbara: ABC-CLIO, 2010. ISBN 978-0-313-37918-5.
Na podstawie artykułu: "Czaszka z Calaveras" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy