Cześnik Raptusiewicz


Cześnik Raptusiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jan Świderski jako Maciej Raptusiewicz (1984)

Cześnik Maciej Raptusiewiczpostać literacka, jedna z głównych postaci komedii Zemsta (1834) Aleksandra Fredry.

Charakterystyka | edytuj kod

Maciej Raptusiewicz jest cześnikiem ziemskim. Stary kawaler, buntownik, raptus, łatwo wybucha gniewem. Wysoki, czerstwy, dobrze zbudowany, w średnim wieku, szczery, dąży wprost do celu. Jego wykształcenie jest znikome. Konfederat barski za młodu walczył z Moskalami służąc prawdopodobnie pod komendą Kazimierza Pułaskiego[1]. Wiek nieznany, cierpi na różne choroby np. kurcz żołądka i reumatyzm. Jest postacią komiczną. Jego ulubionym powiedzeniem jest „mocium panie”. Ma swego znienawidzonego wroga, którym jest Rejent Milczek, jego antagonista. Cześnik ma problemy z kobietami, ponieważ nie umie flirtować. Chce wziąć ślub z Podstoliną, lecz nie udaje mu się to. Jego bratanicą jest Klara, która kocha Rejentowego syna - Wacława Milczka.

Cześnik w filmie | edytuj kod

W ekranizacji Zemsty (2002) w reżyserii Andrzeja Wajdy rolę Cześnika Raptusiewicza zagrał Janusz Gajos, zaś w wersji z 1956 w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego Cześnikiem był Jan Kurnakowicz.

Przypisy | edytuj kod

  1. Zemsta, akt. IV scena 1
Na podstawie artykułu: "Cześnik Raptusiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy