Czechosłowacka Republika Socjalistyczna


Na mapach: 50°04′59,8800″N 14°28′00,1200″E/50,083300 14,466700

Czechosłowacka Republika Socjalistyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 27 maj 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czechosłowacka Republika Socjalistyczna, CSRS (cz. i słow. Československá socialistická republikaČSSR) – oficjalna nazwa czechosłowackiego państwa po uchwaleniu konstytucji w 1960 roku, będącego częścią bloku wschodniego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Odwilż po okresie stalinowskim w Czechosłowacji nastąpiła dopiero w roku 1960. W 1964 r. sformował się reformatorski ruch i zaczęto próbować zreformować gospodarkę. Proces ten osiągnął kulminację w praskiej wiośnie.

W 1968 r. wojska Układu Warszawskiego – w tym Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – przeprowadziły agresję na Czechosłowację. Powodem były reformy praskiej wiosny prowadzone pod hasłem socjalizmu z ludzką twarzą przez Komunistyczną Partię Czechosłowacji pod kierownictwem Słowaka Alexandra Dubčeka. Interwencja przywróciła do władzy komunistów, którzy sprawowali ją, aż do 1989 roku, do zwycięstwa tzw. aksamitnej rewolucji. Jednym z niewielu efektów ruchu społecznego praskiej wiosny, jakie nie zostały odwołane po inwazji, była federalizacja państwa, oficjalnie ogłoszona 28 października 1968. Odtąd Czechosłowacja (CSRS) była od 1 stycznia 1969 podzielona na Czechy (Czeską Republikę Socjalistyczną) i Słowację (Słowacką Republikę Socjalistyczną). Powstały też trzy rządy i trzy parlamenty: federalny (Federální shromáždění), czeski (Česká národní rada) i słowacki (Slovenská národná rada).

Podział administracyjny | edytuj kod

Czeska Republika Socjalistyczna | edytuj kod

Słowacka Republika Socjalistyczna | edytuj kod

Paszport czechosłowacki z 1967 roku
Na podstawie artykułu: "Czechosłowacka Republika Socjalistyczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy