Czerwona gwiazda


Czerwona gwiazda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Czerwona gwiazda Czerwona gwiazda z flagi ZSRR

Czerwona gwiazdasymbol, pięciopromienna gwiazda barwy czerwonej.

Spis treści

Symbol komunistyczny | edytuj kod

Czerwona gwiazda – obok sierpa i młota[potrzebny przypis] symbol komunistyczny, spopularyzowany po rewolucji październikowej na całym terytorium tworzącej się Rosji Radzieckiej – późniejszego ZSRR. Wraz z rozpowszechnianiem się wpływów radzieckich w świecie, znak czerwonej gwiazdy przyjmowały do swoich emblematów partie komunistyczne na całym świecie, pojawiał się też w godłach i na flagach państw realnego socjalizmu (z wyjątkiem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej).

Związek Radziecki | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występował w godle i na fladze Związku Radzieckiego.

Symbol czerwonej gwiazdy występował również w godłach i na flagach wszystkich republik związkowych tworzących ZSRR.

W ZSRR od 1930 roku nadawano Order Czerwonej Gwiazdy (ros. Орден Краснoй Звезды), wysokie odznaczenie państwowe, ustanowione dla nagradzania za bojowe zasługi w dziele obrony ZSRR oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego zarówno w czasie wojny jak i podczas pokoju.

Albania | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1946-1992 w godle i na fladze Albanii.

Białoruś | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występuje od 1995 roku w godle niepodległej Białorusi – jedynej byłej republiki radzieckiej, używającej tego symbolu. Białoruś w swojej symbolice nawiązała do symboli BSRR.

Bułgaria | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1946-1990 w godle i na fladze Bułgarii.

Czechosłowacja | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1961-1989 w godle Czechosłowacji.

Jugosławia | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1945-1991 w godle i na fladze Jugosławii.

Macedonia | edytuj kod

Republika Macedonii w swojej symbolice nawiązywała do symboli SR Macedonii, także czerwona gwiazda była obecna do 2009 r. w godle republiki, odziedziczonym po godle socjalistycznej Macedonii.

Korea Północna | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występuje w godle i fladze Korei Północnej.

Naddniestrze | edytuj kod

Nieuznawana na arenie międzynarodowej Republika Naddniestrza w swojej symbolice silnie nawiązuje do symboli Mołdawskiej SRR, także czerwona gwiazda jest obecna na fladze i godle republiki.

Rumunia | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1952-1989 w godle i na fladze Rumunii.

Węgry | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1949-1989 w godle i fladze Węgier.

Znak lotnictwa Rosji | edytuj kod

Czerwona gwiazda, jako pozostałość po czasach ZSRR, jest współczesnym znakiem rozpoznawczym Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej[1][2]. Od 2010 r. obowązuje już nowa symbolika[3].

Sport | edytuj kod

Kilka klubów sportowych z krajów rządzonych przez partie komunistyczne używało czerwonej gwiazdy jako symbolu - za przykład można podać bułgarski klub CSKA Sofia - lub wręcz nosiło po niej swoją nazwę, takie jak jugosłowiański, a obecnie serbski klub Crvena zvezda Belgrad, wschodnioniemiecki Roter Stern Lipsk, angolska Estrela Vermelha do Huambo, Estrela Vermelha z Mozambiku czy też czechosłowacka Rudá Hvězda Brno. Z symbolu czerwonej gwiazdy korzystały również niektóre drużyny sportowe z krajów niekomunistycznych, takie jak francuski Red Star FC z Paryża, szwajcarski FC Red Star Zürich, angielski Seaham Red Star F.C., a także amerykański kobiecy klub piłkarski Chicago Red Stars - choć w tym przypadku gwiazda opiera się na fladze Chicago, a nie na komunistycznym symbolu. Również amerykańskie Sacramento Republic FC oraz D.C. United również używają czerwonych gwiazd w swoich logo czy to jako swoje symbole, odnosząc się odpowiednio do flag Kalifornii i Dystryktu Kolumbii.

Slavia Praga | edytuj kod

Z symbolu czerwonej gwiazdy korzysta również praski wielosekcyjny klub sportowy, w którym elementem centralnym jest czerwona pięciopromienna gwiazda. W tym przypadku gwiazda jest umieszczona wierzchołkiem w dół. Slavia podobnie jak krakowska Wisła, z gwiazdą na koszulce jako swoim symbolem, gra praktycznie od początku istnienia.

Klub Wioślarski Studentów Norweskich | edytuj kod

Norske Studenters Roklub został założony w roku 1897 przez trzech studentów pod znakiem czerwonej gwiazdy pięciopromiennej. Od roku 1903 siedziba i baza klubu znajduje się nieprzerwanie na półwyspie Bygdøy w Oslo. Neoklasycystyczny budynek obok przystani Dronningen (Królowa) ozdobiony jest symbolem klubu. Czerwona gwiazda ma kojarzyć się z ideami masońskimi, nie odnosi się do komunizmu, tym bardziej że tak założyciele jak i dzisiejsi członkowie reprezentują zamożną warstwę mieszczańską tzw. Vestkanten (zachodnich dzielnic Oslo)[4].

Symbol Heineken | edytuj kod

Symbol czerwonej gwiazdy występuje też w logo holenderskiej marki piwa Heineken. Nie ma on nic wspólnego z symboliką komunistyczną.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. altair.com.pl-Nowa gwiazda zatwierdzona
  2. altair.com.pl-Gwiazdy nadal czerwone?
  3. rian.ru. [dostęp 2012-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-07)].
  4. Norske Studenters Roklub (ang.). [dostęp 2014-05-04].
Komunizm

Na podstawie artykułu: "Czerwona gwiazda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy