Czesław Bulczyński


Czesław Bulczyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czesław Bulczyński, zwany Parasolnikiem (ur. 26 kwietnia 1912 w Poznaniu, zm. 9 listopada 1992) – były pracownik cyrku braci Staniewskich, osiadły w Sopocie przy ul. Grunwaldzkiej 97 (w nieistniejącym obecnie domu) i zajmujący się naprawą parasoli. Charakteryzując się ekstrawaganckim ubiorem i skłonnością do rozmów z nieznajomymi na ulicy, stał się swoistym symbolem i atrakcją turystyczną Sopotu lat 60. i 70. XX wieku.

Jeden z przekazów mówi, iż w rzeczywistości parasolki naprawiała jego żona, zaś Czesław Bulczyński tylko przynosił je do naprawy i odnosił. Mimo to w świadomości ludzkiej to on był i pozostał "Parasolnikiem".

W 2000 roku przy ul. Bohaterów Monte Cassino umieszczono rzeźbę Tadeusza Foltyna przedstawiającą Parasolnika z inskrypcją "obłoczek nadziei i kropla uśmiechu pod parasolem uszytym ze snów".

Parasolnik pojawia się w serialu Pełną parą (reż. Leszek Wosiewicz). Był tytułową postacią śpiewanej przez Hannę Banaszak piosenki Kiedy do nieba szedł Parasolnik.

Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie[1].

Zobacz też | edytuj kod

Peter Konfederat

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. GROBONET 2.6 - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarz komunalny w Sopocie, sopot.grobonet.com [dostęp 2020-02-07] .
Na podstawie artykułu: "Czesław Bulczyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy