Czesław Sadowski (malarz)


Czesław Sadowski (malarz) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czesław Sadowski (ur. 9 lipca 1902 w Białymstoku, zm. 8 czerwca 1959 w Łodzi) – polski malarz. Znane były jego pejzaż, portrety, martwe natury, a także malarstwo abstrakcyjne. Malował też karykatury i monotypie, które wystawił krótko przed śmiercią. Pozostało też kilka portretów żony artysty, Stefani z Kotkowiaków Sadowskiej.

Życiorys | edytuj kod

W Białymstoku po ukończeniu szkoły pracował jako nauczyciel rysunków. Za namową Józefa Rapackiego Sadowski wstąpił do Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, w której kształcił się pod kierownictwem prof. Karola Tichego.

W latach 1929–1931 przebywał w Paryżu na stypendium ufundowanym przez magistrat białostocki. Po powrocie pracował jako nauczyciel w Białymstoku w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza (1934–1937). Współtworzył Grupę Plastyków Białostockich Forma – Farba – Faktura, do której należeli również: Nachum Edelman, Bencjon Rabinowicz, Michał Duniec i Ichiel Tynowicki[1]. W 1938 pracował we Lwowie jako rysownik w Dzienniku Polskim. Po wojnie osiedlił się w Łodzi. Pracował tam twórczo i społecznie. Był wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Rady Narodowej miasta Łodzi. Był członkiem łódzkiej grupy artystycznej Piąte Koło zrzeszającej malarzy i poetów.

Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wystawiał swoje prace w Białymstoku, w Zachęcie, oraz w Łodzi na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Obrazy jego znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Historycznym w Białymstoku oraz w kolekcjach prywatnych.

Mieszkał przed II wojną światową w Białymstoku, przy ul. Wiktorii 9.

Przypisy | edytuj kod

  1. Artyści żydowscy w Białymstoku, Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku [dostęp 2009-07-22]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Czesław Sadowski (malarz)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy