Czymchowska Polana


Na mapach: 49°17′00″N 19°46′37″E/49,283333 19,776944

Czymchowska Polana w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Czymchowska Polana. W tle Turek i podnóża Czaplowego Wierchu

Czymchowska Polana (słow. Čimhovská poľana) – polana w słowackich Tatrach Zachodnich, na dnie Doliny Cichej Orawskiej. Położona jest w górnej części tej doliny, na wysokości około 840–890 m n.p.m., po lewej stronie potoku Cicha Woda, pomiędzy uchodzącym do niego Czaplowym Potokiem i Juraniowym Potokiem[1].

Polana jest duża i równa, miejscami podmokła. Dawniej była jednym z centrów pasterstwa w tym rejonie, obecnie również jest koszona. Dzięki temu nie zarasta lasem i dalej dwukrotnie w ciągu roku zakwitają na niej typowe rośliny hal pasterskich: wiosną masowo na fioletowo-liliowo kwitnie krokus spiski, zaś jesienią na różowo-liliowo zakwita zimowit jesienny[2]. Przez polanę przebiega droga gospodarcza do polany Czaplówka, a w dolnym jej końcu znajduje się leśniczówka Cicha (horáreň Ticha)[1].

Wzdłuż polany i Cichej Wody przebiega dobra droga, nie prowadzi nią jednak szlak turystyczny (dochodzi tylko do Szatanowej Polany)[3]. Polana znajduje się już na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego granica przebiega w tym miejscu wzdłuż tejże drogi[1].

Jest jedną z kilku polan w Dolinie Cichej. Od strony Orawic są to kolejno polany: Dunajowa, Szatanowa, Czymchowska, Czaplówka i Cicha – wszystkie po południowej stronie drogi biegnącej dnem doliny[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000, Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, czerwiec 2005, ISBN 83-87873-36-5 .
  2. WładysławW. Szafer WładysławW., Tatrzański Park Narodowy, Kraków: Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962 .
  3. MarianM. Kunicki MarianM., TadeuszT. Szczerba TadeuszT., Tatry Zachodnie. Słowacja, Kraków: PTTK „Kraj”, 1992, ISBN 83-7005-248-7 .
Na podstawie artykułu: "Czymchowska Polana" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy