Dąb (film)


Dąb (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dąb (rum. Balanţa) – rumuńsko-francuski film fabularny z roku 1992 w reżyserii Luciana Pintilie.

Pierwszy film, który po upadku rządów Nicolae Ceaușescu otworzył kinu rumuńskiemu drogę na salony europejskie. W 1992 reprezentował kinematografię rumuńską na MFF w Cannes, gdzie zaprezentowano go w ramach pokazów pozakonkursowych.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W atmosferze rozczarowania przemianami, które dokonały się w Rumunii w latach 1989-1991 reżyser sięga do schyłku lat osiemdziesiątych, kiedy dogorywał system stworzony przez Ceaușescu. W tym filmie groźni nie są funkcjonariusze Securitate, ani przedstawiciele partii przedstawieni z lekką nutą ironii. Groźne są wykreowane przez system zachowania społeczne: znieczulica, chciwość, brutalność które wypełniają życie człowieka żyjącego w tym okresie. Lekarz, który zaprowadza porządek w szpitalu dzięki umiejętnościom bokserskim, wyzwolona i skłonna do anarchistycznych zachowań córka oficera Securitate czy też wierzący w możliwość wychowania geniuszy na ziemi rumuńskiej Titti tworzą galerię osobliwości, ale wyrażają bardzo zróżnicowane i oryginalne formy sprzeciwu wobec chorego systemu.

Obsada | edytuj kod

i inni

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

W 1992 na Festiwalu Filmowym w Genewie Maia Morgenstern grająca główną rolę w filmie otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Rok później uhonorowano ją Europejską Nagrodą Filmową i nagrodą Rumuńskiego Stowarzyszenia Filmowców.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dąb (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy