Dąb Piotrowy


Na mapach: 52°15′52,8″N 15°15′32,6″E/52,264667 15,259056

Dąb Piotrowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Korona Dębu Piotrowego Pień Dębu Piotrowego Drugi dąb za kościołem Miejsce spoczynku rodziny Manteuffel u podnóża dębów

Dąb Piotrowydąb szypułkowy, pomnik przyrody, rosnący przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w miejscowości Toporów, w województwie lubuskim. Jest własnością parafii rzymskokatolickiej w Toporowie, nadzór nad drzewami sprawuje wojewódzki konserwator przyrody.

Spis treści

Charakterstyka | edytuj kod

Dąb ma 25 m wysokości, a jego obwód w pierśnicy (1,30 m od podstawy) wynosi 8,74 m, natomiast tuż nad gruntem aż 1140cm[1] (dane z 2011 roku).

Drzewo jest jednym z najstarszych dębów w Polsce, jego wiek szacowany jest na 613 lat[2] (w 2016 roku). Ze względu na pusty środek, (dla zabezpieczenia przed wywróceniem "olbrzyma" na pobliski zabytkowy kościół), fragment podstawy pnia został częściowo wypełniony betonem. Dąb jest z złym stanie zdrowotnym. Jego korona jest stosunkowo wąska (12 x 9m), co może świadczyć o tym, że okaz jest w zaawansowanym stadium zamierania[1].

Nazwa | edytuj kod

Nazwa dębu łączy się z legendą przedstawioną w starych zapisach księgi parafialnej o tym, że car rosyjski Piotr I Wielki podczas podróży w 1697 r. do Holandii zatrzymał się w Toporowie (przedstawiając się jako Piotr Michajłow) i zjadł pod tym drzewem śniadanie[1].

Otoczenie | edytuj kod

Dąb Piotrowy rośnie w sąsiedztwie drugiego dębu (bez nazwy), którego wiek określany jest na około 400 lat. Drzewo także ma rangę pomnika przyrody. Z odległości kilku metrów obwody obu pomników wydają się podobne, jednak to tylko złudzenie, ponieważ młodszy dąb jest gęsto porośnięty bluszczem i w obwodzie ma "tylko" 6,20 m[1] (w pierśnicy).

U podnóża znajduje się mały cmentarz z końca XIX wieku, z marmurowym krzyżem, na którym pochowani są członkowie rodziny Manteuffel, ich dzieci i bliscy znajomi. Tuż obok stoi zabytkowy kościół oraz kaplica, w podziemiach której pochowani są dawni właściciele Toporowa.

Cały kompleks zabytków znajduje się na niewielkim wzgórzu, przez co wieża kościoła wraz z koronami dębów góruje nad miejscowością.

Płyty nagrobne Manteuffel przy dębach Job i Rochus Manteuffel Marie Manteuffel Edwin Manteuffel Hertha Manteuffel Hans Manteuffel

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński. 90 drzew. Okazy niezwykłe. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, 2014. s.90
  2. Cezary Pacyniak. Najstarsze drzewa w Polsce. PTTK Świat. 1992. s.?

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dąb Piotrowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy