Dąbrowy Krotoszyńskie


Dąbrowy Krotoszyńskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dąb w kompleksie Młodnik jesienią W rezerwacie Baszków Rezerwat Dąbrowa koło Biadek Krajobraz pól rozdzielających kompleksy (Gliśnica)

Dąbrowy Krotoszyńskie – jeden z największych w Polsce kompleksów naturalnych lasów dębowych, zajmuje teren blisko 23 tys. ha.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Trzy zespoły naturalnych, urozmaiconych dąbrów świetlistych (dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, grab zwyczajny, leszczyna pospolita) ze starodrzewiem, częściowo (miejscowo) przemieszanych z nowymi nasadzeniami sosny i innych drzew (bór mieszany i inne).

Położenie | edytuj kod

Dąbrowy Krotoszyńskie położone są na pograniczu trzech powiatów: krotoszyńskiego, ostrowskiego i pleszewskiego, w południowej części województwa wielkopolskiego.

Podział | edytuj kod

Ochrona | edytuj kod

Cały kompleks znajduje się na terenie utworzonego w 1993 roku Obszaru Chronionego Krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków Rochy. Ponadto, na terenie Dąbrów wyodrębniono trzy leśne rezerwaty przyrody, w których przedmiotem ochrony jest naturalny, urozmaicony las dębowy ze starodrzewiem:

Zlokalizowano tu też trzy rezerwaty florystyczne:

Teren kompleksu objęty jest też obszarem Natura 2000 (PLH300002) Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej, powołanym przez Ministra Środowiska 12 stycznia 2011 (Dz. U. nr 25, poz. 133). Obszar obejmuje 34.225,2 ha na terenie gmin: Dobrzyca, Krotoszyn, Odolanów, Ostrów Wlkp., Pleszew, Raszków, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny[1].

Ochrona gatunkowa | edytuj kod

Na terenie kompleksu występują m.in.: dzięcioł średni (jedna z 10 największych ostoi w Polsce – 450–460 par lęgowych, 4% populacji krajowej), dzięcioł zielonosiwy (20–25 par), ortolan (350–400 par, największa liczebność w Wielkopolsce i jedno z największych zagęszczeń w kraju – powyżej 1 pary na km²)[2].

Turystyka | edytuj kod

Przez teren kompleksów leśnych wytyczono szlaki rowerowe i piesze, np. szlak rowerowy Dąbrowy Krotoszyńskie z Krotoszyna (okólny, 39 km)[2].

Zobacz też | edytuj kod

Opisane obiekty krajoznawcze na terenie Dąbrów Krotoszyńskich i w ich bezpośrednim sąsiedztwie:

Przypisy | edytuj kod

  1. SDF Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej PLH300002
  2. a b Dąbrowy Krotoszyńskie PLB300007 – folder informacyjny, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Poznań, 2012
Na podstawie artykułu: "Dąbrowy Krotoszyńskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy