Dęby Szlacheckie


Na mapach: 52°17′33″N 18°36′18″E/52,292500 18,605000

Dęby Szlacheckie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dęby Szlacheckiewieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim, w gminie Osiek Mały, na Pojezierzu Kujawskim.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

W gminie Osiek Mały jest także kolonia o nazwie Dęby Szlacheckie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1415 – była wówczas własnością szlachecką. W 1827 roku wieś liczyła 187 mieszkańców w 18 domach. W latach międzywojennych rozpoczęto w tutejszym majątku uprawę ziół leczniczych i wyrób olejków eterycznych. Kontynuatorem upraw zioł był Zielarski Zakład Doświadczalny „Herbapol“ (zamknięty w 1990r.), w którym, na powierzchni ponad 500 ha, uprawiano rośliny wykorzystywane przez przemysł farmaceutyczny. W rejonie wsi udokumentowano złoże piasków kwarcowych, przydatnych do produkcji betonów komórkowych.

Kościół | edytuj kod

We wsi stoi drewniany kościół Wniebowzięcia NMP, zbudowany w 1756 r. z fundacji Stanisława Zakrzewskiego, właściciela wsi. Mocno zniszczony w czasie II wojny światowej. Częściowo odrestaurowany w latach 1945-1948. Orientowany. Jednonawowy z dwiema analogicznymi czworobocznymi kaplicami od północy i południa, tworzącymi rodzaj transeptu. Prezbiterium nieco niższe i węższe, od nawy zamknięte prosto. Do nawy od zachodu przylega kruchta. Przy kaplicy południowej dwie przybudówki mieszczące składzik i zakrystię. Strop płaski. Belka tęczowa profilowana z napisem dewocyjnym. Dach dwuspadowy, na zakrystii i kruchcie jednospadowy, kryty blachą. Na nawie wieżyczka na sygnaturkę. Na wschodniej ścianie prezbiterium barokowy krucyfiks. W 2006 r. parafia obchodziła 250-lecie kościoła. W związku z tym 17 lipca 2006 roku odbyła się bezpośrednia transmisja mszy w Telewizji Trwam przy udziale m.in. ks. Tadeusza Rydzyka. Parafia Dęby Szlacheckie administracyjnie należy do dekanatu sompoleńskiego (diecezja włocławska).

 Osobny artykuł: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębach Szlacheckich.

Znane osoby związane z miejscowością | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dęby Szlacheckie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy