Dō desu ka den


Dō desu ka den w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dō desu ka den (jap. どですかでん, zapisywany także jako Dodes'ka-den) – japoński dramat filmowy z 1970 roku w reżyserii Akiry Kurosawy.

Był pierwszym kolorowym filmem Kurosawy i zarazem jedynym obrazem zrealizowanym przez firmę producencką Klub Czterech Rycerzy, którymi oprócz Kurosawy byli także inni znani japońscy reżyserzy: Keisuke Kinoshita, Masaki Kobayashi i Kon Ichikawa. W Japonii został bardzo źle przyjęty zarówno przez krytykę, jak i widzów w kinach, gdzie niska frekwencja doprowadziła do finansowej klapy projektu. Konsekwencją tej porażki był rozpad Klubu, a także podjęta w 1971 próba samobójcza Kurosawy[1]. Na świecie przyjęto go znacznie przychylniej, był m.in. nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w skrajnie biednej dzielnicy dużego japońskiego miasta, gdzie niezwykle ubodzy mieszkańcy urządzili swego rodzaju osiedle, pełne prowizorycznych schronień, na wysypisku śmieci. Film nie posiada jednego wątku głównego. Zamiast tego opowiada równolegle historie kilkunastu rodzin i osób żyjących w tym środowisku. Kurosawa ukazuje całą galerię ludzkich postaw i problemów, takich jak chociażby alkoholizm, różne formy patologicznych relacji wewnątrz rodziny, czy skrajną niezaradność życiową niektórych biedaków, połączoną ze specyficznie rozumianymi dumą i fantazją. Z drugiej strony dostarcza przykładów bezinteresownej, czasem wręcz naiwnej, ludzkiej dobroci.

Jednym z bohaterów jest upośledzony umysłowo młody chłopak, który ma obsesję na punkcie tramwajów i wydaje mu się, że sam jest motorniczym, choć oczywiście zarówno jego tramwaj, jak i tory, po których jeździ, istnieją tylko w jego wyobraźni. Jadąc swym „tramwajem” młodzieniec powtarza dō desu ka den, co jest popularną japońską onomatopeją imitująca dźwięk pojazdu szynowego. Stąd właśnie pochodzi tytuł filmu.

Obsada | edytuj kod

i inni

Przypisy | edytuj kod

  1. Dō desu ka den w bazie imdb.com (ang.) [dostęp 2011-05-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dō desu ka den" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy