Dźwierzno (województwo kujawsko-pomorskie)


Na mapach: 53°12′32″N 18°43′52″E/53,208889 18,731111

Dźwierzno (województwo kujawsko-pomorskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dźwierzno (niem. Seefelte, Zefeld (1438), Schwirsen (1874))– wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Chełmża.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 433 mieszkańców[1]. Jest dziesiątą co do wielkości miejscowością gminy Chełmża.

Gniazdo rodu rycerskiego Rokuszów von Sefelden vel Dźwierznickich herbu Hybryda.

Spis treści

Zabytki | edytuj kod

Barokowy ołtarz w kościele w Dźwierznie
  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycki, wzniesiony około roku 1300 przez Krzyżaków, którzy wydzielili wówczas tutejszą parafię z chełmżyńskiej. Jednonawowy kamienny kościół, znajdujący się we wsi, został przebudowany w XVII wieku, w 1864 roku dobudowano ceglaną wieżę. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII wieku.

Filia obozu Stutthof (KL) w Dźwierznie | edytuj kod

Pomnik na cmentarzu

Latem 1944 r. do okolic Chełmży przyjechało 5 tysięcy Żydówek w trzech transportach ze Stutthofu (KL), gdzie trafiły głównie z Auschwitz, ale też z Litwy, Łotwy i Estonii. W ramach podobozu Baukommando Weichsel (Organisation Todt, Thorn) kobiety wykonywały prymitywne prace, np. kopały rowy przeciwczołgowe. Mieszkały w zatłoczonych stodołach, owczarniach, przy majątkach, m.in. w Bocieniu, Szerokopasie, Grodnie; żyły w tragicznych warunkach, o czym świadczą zachowane meldunki, jakie płynęły do KL Stutthof[2]. Na cmentarzu w Dźwierznie znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik poświęcony Pamięci kobiet żydowskich zamęczonych w hitlerowskich obozach pracy - podobozu Stutthof w Bocieniu i Szerokopasie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. Małgorzata Święchowicz, My z Dźwierzna. www.onet.pl. [dostęp 17.3.13].
Na podstawie artykułu: "Dźwierzno (województwo kujawsko-pomorskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy