Dżami al-Fana


Dżami al-Fana w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dżami al-Fana Plac w nocy Plac w ciągu dnia Plac Dżami al-Fana wieczorem, w głębi Meczet Kutubijja Plac Dżami al-Fana wieczorem, stragany z owocami Plac Dżami al-Fana, opowiadacz bajek Plac Dżami al-Fana, taniec z sokołem

Dżami al-Fana (arab. جامع الفنا, fr. Jemaa El Fna) – największy plac w marrakeskiej medynie, a zarazem największa atrakcja turystyczna miasta.

Od 2001 roku wpisany wraz z całym zabytkowym centrum Marrakeszu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2001 roku przestrzeń kulturowa placu została proklamowana Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisana na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[1].

Nie wiadomo dokładnie, jak powstał. Także pochodzenie nazwy nie jest znane, uważa się, że oznacza ona „plac bez meczetu” lub „zgromadzenie umarłych”, które nawiązywać ma do targów niewolników i egzekucji, jakie odbywały się tutaj aż do XIX wieku.

Na placu co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Wokół nich gromadzą się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend i historii, bębniarze, muzycy gnawa, zaklinacze węży, samozwańczy uzdrawiacze i dentyści.

Występy trwają zwykle do północy i cieszą olbrzymią popularnością wśród turystów.

Dżami al-Fana stał się popularny poza granicami kraju dzięki ruchowi hippisowskiemu; jego członkowie licznie ściągali do Maroka w latach siedemdziesiątych wabieni ogólnodostępnym kifem – tutejszą marihuaną oraz w poszukiwaniu egzotycznych wrażeń.

28 kwietnia 2011 roku w mieszczącej się przy placu popularnej restauracji Argana doszło do zamachu bombowego. Przebrany za turystę terrorysta pozostawił w restauracji gitarę wypełnioną materiałami wybuchowymi którą następnie zdetonował zdalnie. W zamachu zginęło 17 osób a 21 zostało rannych. Powiązany z Al-Kaidą zamachowiec został skazany na karę śmierci[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. UNESCO ICH: Carnival of Binche (ang.). [dostęp 2013-11-18].
  2. Kara śmierci dla sprawcy zamachu z Marakeszu. wprost.pl, 2011-10-28. [dostęp 2012-05-14].
Na podstawie artykułu: "Dżami al-Fana" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy