Dżerba


Na mapach: 33°47′42,47″N 10°52′13,04″E/33,795130 10,870290

Dżerba w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dżerba (Dżarba, Jerba) – tunezyjska wyspa na Morzu Śródziemnym, w zatoce Mała Syrta, od czasów rzymskich połączona groblą z kontynentem afrykańskim.

Powierzchnia: 514 km², ok. 100 tys. mieszkańców.

Główne miasto na wyspie: Haumat as-Suk, z godnym zwiedzenia fortem z XIII - XIV wieku, arabskim sukiem, licznymi kafejkami, kioskami z gazetami, targami, sklepami.

Dżerba bywa utożsamiana z mityczną Wyspą Lotofagów z Odysei Homera. Posiada ciekawą architekturę, łączącą wpływy arabskie i żydowskie, gdyż w przeszłości była zamieszkana przez licznych Żydów, a i współcześnie diaspora żydowska jest tam liczna – ponad 700 osób z 39 synagogami. Dżerba stanowi ważny region turystyczny, często odwiedzany także przez Polaków. Główne ośrodki turystyczne rozlokowane są na północno-wschodnim oraz wschodnim wybrzeżu śródziemnomorskim. Na pasie ponad 20 km znajdują się hotele o różnej klasie i w nich kioski z zagranicznymi gazetami, zwłaszcza francuskimi, baseny, jest tam również kasyno i pole golfowe.

Na południu znajdują się fenickie ruiny Meninx. Rzymianie wybudowali groblę, która połączyła wyspę z lądem afrykańskim.

Na wyspie istnieje wiele meczetów charydżyckich i ibadyckich.

Wiele budowli pochodzi z okresów imperium osmańskiego, które wybudowali Turcy. Hiszpanie zdobyli w 1660 r. twierdzę Bordż Ghazi Mustafa.

Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko Dżerba-Dżardzis.

12 marca 1560 r. wyspa została zdobyta kosztem Imperium Osmańskiego przez flotę Republiki genueńskiej.

11 kwietnia 2002 r. ciężarówka wypełniona gazem została zdetonowana w pobliżu sławnej Synagogi Al-Ghariba w Ar-Rijadzie. W tym ataku terrorystycznym, za który odpowiedzialność wzięła Al-Ka’ida, zginęło 21 osób (w tym 14 niemieckich turystów, 5 Tunezyjczyków i 2 Francuzów)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tunisian bomb attack trial opens (ang.). W: BBC News [on-line]. 2009-01-05. [dostęp 2017-02-14].
Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Dżerba" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy