D. Boon


D. Boon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

D. Boon, właściwie Dennes Dale Boon (ur. 1 kwietnia 1958 w San Pedro, zm. 22 grudnia 1985 w Tucson) – amerykański muzyk, wokalista, autor tekstów i gitarzysta, współzałożyciel zespołu Minutemen, wcześniej aktywny na scenie muzycznej jako członek formacji The Reactionaries.

Został umieszczony na 89. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Młodość | edytuj kod

Dennes Boon urodził się w San Pedro na przedmieściach Los Angeles w stanie Kalifornia 1 kwietnia 1958. Ojciec muzyka, weteran wojenny, był konserwatorem pracującym w serwisie Buick (m.in. montował tam radia). Rodzina Boon mieszkała w starych powojennych barakach zaadoptowanych na publiczne schronisko[2]. Jako nastolatek Boon zaczął malować, podpisując swoje prace „D. Boon”, gdyż „D.” było potocznym określeniem marihuany; ponadto pseudonim pochodził od Daniela Boone’a i E. Blooma, wokalisty i gitarzysty formacji Blue Öyster Cult[3].

Minutemen | edytuj kod

 Osobny artykuł: Minutemen.

Boon założył Minutemen w styczniu 1980 wraz z kolegą ze szkoły, basistą Mikiem Wattem, zespół miał być kontynuacją dokonań artystycznych amatorskiego zespołu The Reactionaries, rozwiązanego pod koniec 1979. Do muzyków w lipcu 1980 dołączył były perkusista The Reactionaries, George Hurley.

Za najbardziej wartościowy album zespołu uważa się Double Nickels on the Dime, na którym według obserwatorów D. Boon doszedł do perfekcji w sferze pisania tekstów i grania na gitarze[4]. Boon udzielał się we wszystkich nagraniach zespołu.

Śmierć | edytuj kod

22 grudnia 1985 D. Boon zginął w wypadku samochodowym na trasie I-10 w pobliżu Tucson w Arizonie, tuż przy granicy stanu Kalifornia[5]. Muzyk cierpiał na gorączkę i ból głowy, dlatego w momencie wypadnięcia samochodu z drogi leżał na tylnym siedzeniu pojazdu nieprzypięty pasami bezpieczeństwa. Gitarzysta wypadł przez tylne drzwi i zginął na miejscu z powodu złamania kręgosłupa. Minutemen został natychmiastowo po śmierci Boona rozwiązany, niemniej Watt i Hurley weszli w następnym roku w skład grupy Firehose. 2 lata po śmierci Boona, w 1987, wydany został album koncertowy Ballot Result[6].

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Minutemen.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The 100 Greatest Guitarists of All Time (87-89)
  2. Azerrad, s. 63
  3. Azerrad, s. 64
  4. Allmusic: Minutemen – Double Nickels on the Dime (overview)
  5. d boon 1958-1985
  6. Discogs: Minutemen – Ballot Result

Bibliografia | edytuj kod

  • Michael Azerrad: Our Band Could Be Your Life: Scenes From the American Indie Underground 1981–1991. Little Brown, 2001.
Na podstawie artykułu: "D. Boon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy