DCF77


Na mapach: 50°00′56″N 9°00′39″E/50,015556 9,010833

DCF77 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Anteny nadawcze sygnału DCF77 w Mainflingen

DCF77sygnał radiowy, wzorzec czasu. Nadawany w paśmie fal długich na częstotliwości 77,5 kHz z miejscowości Mainflingen, około 25 km na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Sygnał ten jest stabilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego znajdującego się w laboratoriach Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Brunszwiku. Nadajnik w Mainflingen nadaje z mocą 50 kW, dzięki czemu zasięg sygnału rozciąga się w promieniu do 2000 km od nadajnika i obejmuje swoim zasięgiem Europę Zachodnią i Środkową.

Teoretyczna dokładność zastosowanego zegara atomowego to różnica 1 sekundy na 1 milion lat pracy.

Zastosowanie | edytuj kod

Zegar domowy „radio controlled” – synchronizowany radiowo Zasięg sygnału DCF77 Casio Wave Ceptor WV-200DE – zegarek naręczny synchronizowany drogą radiową

Sygnał DCF77 stosuje się wszędzie tam gdzie potrzebna jest dokładna synchronizacja czasu, na przykład w kolejnictwie, stacjach radiowych i telewizyjnych, systemach komputerowych, łączności i przemyśle. Sygnał DCF77 stosuje się także do synchronizacji zegarów domowych, a nawet niektórych zegarków na rękę. Urządzenia korzystające z sygnału DCF77 mogą automatycznie przestawiać się z czasu letniego na czas zimowy i odwrotnie. Ze względu na wspólną z Niemcami strefę czasową z sygnału DCF77 można z powodzeniem korzystać w Polsce.

Sposób kodowania sygnału DCF77 | edytuj kod

Kodowanie amplitudowe sygnału DCF77.

Informacje kodowane są w ramce danych (zwanej też pakietem telekomunikacyjnym) o rozmiarze 59 bitów, z transferem 59 bitów na minutę (efektywnie 0,98333 bodów). Transmisja kolejnych ramek zaczyna się w każdej zerowej sekundzie. Każde zero kodowane jest impulsem o czasie trwania 100 ms, natomiast każda jedynka to impuls trwający 200 ms. Aby uchronić urządzenia korzystające z tego sygnału przed błędami powstającymi podczas zakłóceń radiowych dodano bity parzystości dla informacji czasowej. Transmisja danych dotyczy każdej następnej minuty.

Znaczenie bitów:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (nadajnik radiowy):
Na podstawie artykułu: "DCF77" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy