DK42


Droga krajowa nr 42 (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z DK42) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga krajowa nr 42droga krajowa klasy GP oraz klasy G[1] przebiegająca przez województwa: opolskie, śląskie, łódzkie oraz świętokrzyskie o długości ok. 275 km. Przebiega z Kamiennej koło Namysłowa do Rudnika koło Starachowic. Droga posiada wspólne odcinki z drogą nr 45 pomiędzy Praszką i Kluczborkiem o długości ok. 22 km oraz z drogą nr 43 pomiędzy Rudnikami a Jaworznem o długości ok. 4,5 km. Dawniej tym numerem był oznaczany obecny odcinek DK11 z Poznania przez Jarocin i Pleszew w kierunku Kalisza (dzisiejsza DK12).

Spis treści

Klasa drogi | edytuj kod

Droga posiada parametry klasy GP na odcinkach:

 • obwodnica Kluczborka
 • miejski odcinek w Radomsku (ul. Krakowska – ul. Mickiewicza)
 • Skarżysko-Kamienna – Rudnik

oraz parametry klasy G na odcinkach:

 • Namysłów – Kluczbork
 • Kluczbork – Praszka – Rudniki – Działoszyn – Pajęczno – Nowa Brzeźnica – Radomsko (ul. Krakowska)
 • Radomsko (ul. Mickiewicza) – Przedbórz – Ruda Maleniecka – Końskie – Skarżysko-Kamienna[1].

Historia numeracji | edytuj kod

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia i klasyfikacje:

Dopuszczalny nacisk na oś | edytuj kod

Droga krajowa nr 42 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[2][3]

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 42 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
 2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. nr 0, poz. 878)
 3. Art. 41. 1. Po drogach publicznych dopuszcza się ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. 2. Minister właściwy do spraw transportu ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz: 1) dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, 2) dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t – mając na uwadze potrzebę ochrony dróg oraz zapewnienia ruchu tranzytowego.
  3. Drogi wojewódzkie inne niż drogi określone na podstawie ust. 2 pkt 1, drogi powiatowe oraz drogi gminne stanowią sieć dróg, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t.

  Ustawa o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1140)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "DK42" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy