DOS Shell


DOS Shell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DOS Shellmenedżer plików dostarczany razem z systemami MS-DOS i PC-DOS 4.0 i dostępny do wersji 6.0, a następnie będący częścią „Supplemential Disk” MS-DOS-a aż do wersji 6.22. Ta powłoka systemowa miała stać się graficzną alternatywą dla interpretera poleceń command.com i nie jest kompatybilna z wersjami Microsoft Windows począwszy od Windows 95.

Możliwości | edytuj kod

DOS Shell pozwala na wykonywanie podstawowych operacji na plikach i katalogach, a także umożliwia uruchamianie programów. Jego włączenie następuje po użyciu komendy dosshell; program umożliwia zdefiniowanie podstawowych kolorów i stylów wyświetlania, potrafi także obsłużyć myszkę, co znacznie zwiększa komfort pracy z programem – generalnie DOS Shell funkcjonalnością bardzo przypomina windowsowego menedżera plików.

Los DOS Shella | edytuj kod

W Polsce DOS Shell nigdy się nie przyjął i większość użytkowników MS-DOS-a nawet nie wiedziała o jego istnieniu, a to dlatego, że nie był on tak wygodny w użyciu, jak płatny Norton Commander, a później DOS Navigator. Dodatkowe koszty związane z kupnem licencji na wymienione programy nie powstrzymywały większości Polaków, ponieważ na przełomie lat 80. i 90. (okres bytności DOS Shella na rynku) w Polsce nie obowiązywało prawo autorskie, a więc nie istniał problem legalności oprogramowania.

Na podstawie artykułu: "DOS Shell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy