Dafi Społem Kielce


Buskowianka Kielce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dafi Społem Kielce) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klub Piłki Siatkowej "Kielce" – polski męski klub siatkarski z siedzibą w Kielcach. Został założony w 2007 roku pod nazwą Fart Kielce, pod którą występował do końca sezonu 2011/2012.

Od 29 lipca 2010 klub działa jako spółka akcyjna. W sezonie 2010/2011 i 2011/2012 drużyną zarządzała spółka Fart SA. Po wycofaniu się z finansowania właściciela klubu, drużyna została przekazana nowym władzom i od sezonu 2012/2013 drużyną zarządza spółka Effector Kielce Świętokrzyska Siatkówka SA. Od sezonu 2018/2019 działa jako Klub Piłki Siatkowej "Kielce".

W sezonie 2017/2018 klub występował pod nazwą Dafi Społem Kielce, natomiast w sezonie 2018/2019 - Buskowianka Kielce.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Chronologia nazw | edytuj kod

Powołanie klubu | edytuj kod

6 sierpnia 2007 roku odbyło się spotkanie założycielskie w Urzędzie Miasta. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz, siatkarskiego środowiska i biznesu. Zapleczem dla zespołu stali się zawodnicy kieleckiego Salosu i pozostali juniorzy z regionu. Założeniem była też współpraca z STS-em Skarżysko-Kamienna, Gumpem Ostrowiec Świętokrzyski i ULKS-em Chobrzany. Do klubu trafili m.in. siatkarze wicemistrza Polski juniorów w 2007, Jadaru Radom, mający również świętokrzyskie korzenie. Sponsorem strategicznym zostało „Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart”[1], które zapewniło środki na II ligę, w której drużyna wystartowała w miejsce Chemika Bydgoszcz[2]. Działaczom udało się przenieść ją z grupy północno-wschodniej (grającego tam Chemika Bydgoszcz) do właściwej terytorialnie południowo-wschodniej (kosztem WTS-u Warka). Szkoleniowcem Farta został Dariusz Daszkiewicz, który otrzymał również obowiązki koordynatora grup młodzieżowych[3]. Dużą rolę w powstaniu zespołu odegrał także ks. Grzegorz Dudek. Pracował on z siatkarską młodzieżą w Salosie Kielce i marzył o tym, by ci najbardziej utalentowani zawodnicy nie odchodzili z Kielc tylko dlatego, że nie ma klubu mającego sekcję seniorów[4].

Debiut w rozgrywkach II ligi i awans na zaplecze PLS-u | edytuj kod

Na oficjalnej prezentacji klubu przed sezonem 2007/2008 stawił się prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski[5]. Fart rozgrywki rozpoczął z dużo pokorą. Trener Dariusz Daszkiewicz zapowiedział, że chce utrzymać zespół w lidze, a ciężką pracą uda się to osiągnąć[6]. W swoim inauguracyjnym meczu kielecki zespół pokonał u siebie, w obecności 1300 widzów, MCKiS Jaworzno 3:0[7]. Fart wypełnił zalecenia z nawiązką i na półmetku sezonu uplasował się na trzecim miejscu z trzypunktową stratą do Karpat Krosno. Był nawet liderem po sześciu seriach, ale w ostatnich trzech poniósł porażki[6]. W rundzie rewanżowej utrzymał trzecią lokatę i zagrał w fazie play-off. Odpadł w półfinale, po przegranych spotkaniach z MKS MOS Będzin[8]. Ostatecznie swój drugoligowy debiut siatkarze Farta zakończyli na trzecim miejscu. Zadecydowało o tym zwycięstwo w rewanżowym meczu o podium – pokonali w nim Karpaty Krosno[9].

Martin Sopko w ataku podczas jednego z drugoligowych spotkań

Wywalczenie trzeciego miejsca w historycznym debiutanckim sezonie tylko zaostrzyło apetyty w kieleckim zespole. Mirosław Szczukiewicz, prezes Farta, zapowiedział, że klub w sezonie 2008/2009 walczyć będzie o awans[10]. Do zespołu został sprowadzony m.in. Krzysztof Makaryk, brązowy medalista mistrzostw Europy kadetów w 1997 na Słowacji[11]. W trakcie przygotowań było sporo kontuzji i nie udało się zakontraktować dwóch zawodników – środkowego i przyjmującego[12]. Pomimo problemów, kieleccy siatkarze pewnie zajęli pierwsze miejsce w rundzie zasadniczej, wygrali play-off i z dużymi nadziejami przystąpili do decydującej walki o awans na zaplecze ekstraklasy[13]. Tym bardziej, że turniej mistrzów wszystkich grup drugiej ligi odbył się w kieleckiej Hali Legionów. Podopieczni Dariusza Daszkiewicza rozegrali jedne z najsłabszych meczów w sezonie[13]. Nie udało im się zająć żadnego z dwóch pierwszych miejsc, które gwarantowały awans do I ligi. Pojechali na turniej barażowy do Jaworzna, w którym wywalczyli historyczny awans[14].

Awans do PlusLigi | edytuj kod

Przed sezonem 2009/2010 drużyna została wzmocniona przez m.in. Macieja Krzywieckiego i Australijczyka Grega Sukocheva[13]. Od samego początku I ligowego sezonu Fart pokazywał, że drzemie w nim duży potencjał. Seria ośmiu zwycięstw z rzędu, zakończona została przez spadkowicza z PlusLigi, Trefl Gdańsk, który pokonał kielecki zespół 3:1[15]. Ostatecznie, z 18. ligowym zwycięstwami kielczanie zakończyli fazę zasadniczą na drugim miejscu[16]. W półfinale play-offów zespół pokonał trzykrotnie Jokera Piła[17]. W finale zmierzył się z Treflem Gdańsk, który był zdecydowanym faworytem[13]. W jednym z dwóch pierwszych spotkań rozgrywanych w Gdańsku, kielczanie wygrali, co w kontekście rewanżowych pojedynków w Kielcach stawiało ekipę Fartu w korzystniejszej sytuacji[13]. W trzecim spotkaniu bez większych problemów zwyciężyli 3:0[18], jednak w czwartym pojedynku to gdańszczanie wygrali i rywalizacja ponownie przeniosła się nad morze[19]. Ostatni mecz obfitował w duże emocje – czwarty set zakończył się wygraną kielczan 42:40, co doprowadziło do tie-breaku[20]. W nim Fart zwyciężył po dwóch piłkach meczowych 15:9 i awansował do PlusLigi[21]. Trefl złożył później protest do Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej przeciwko decyzji sędziów przyznającej kieleckiej drużynie punkt za błąd ustawienia siatkarzy Trefla w piątym, decydującym secie spotkania[22]. Po zapoznaniu się z zapisem wideo i innymi materiałami z tego spotkania, Wydział Rozgrywek PZPS uznał, że drużyna Trefla popełniła błąd ustawienia, gdyż dwukrotnie z rzędu na zagrywce znalazł się Maciej Gorzkiewicz i decyzja arbitrów przyznająca dodatkowy punkt kielczanom była prawidłowa[23]. Z okazji wywalczenia promocji do siatkarskiej ekstraklasy Fart otrzymał z kasy miejskiej nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych[24]. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapowiedział również szerszą pomoc i współpracę z klubem[25].

PlusLiga | edytuj kod

Przed rozpoczęciem nowego sezonu na stanowisku drugiego trenera został zatrudniony Włoch Nicola Vettori – wicemistrz świata jako statystyk reprezentacji Polski w 2006 roku[26]. Jeszcze w czerwcu do zespołu dołączył przyjmujący Michał Żuk z Trefla Gdańsk[27], natomiast później rozgrywający Maciej Dobrowolski i Francuz Xavier Kapfer. Roczny kontrakt z Fartem podpisał także kielczanin Piotr Łuka, który stwierdził, że był to wybór sentymentalny[28]. Drużynę uzupełnił także Kanadyjczyk (mający polskie korzenie) Adam Kamiński[29]. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek umową z kieleckim zespołem związał się także wielokrotny reprezentant Polski Robert Szczerbaniuk[30]. Pod koniec września 2010 roku na testach w Farcie pojawił się amerykański atakujący Evan Patak[31]. Po podpisaniu kontraktu oznajmił działaczom, że nie zagra w Kielcach, gdyż będzie zawodnikiem klubu z ligi koreańskiej[32].

9 sierpnia 2010 roku siatkarze Farta po ponad dwumiesięcznej przerwie odbyli pierwszy trening. Na zajęciach nie pojawili się już Maciej Krzywiecki (w grudniu został graczem Stali Nysa[33]) oraz Australijczyk Greg Sukochev, który powrócił do swojego kraju[34]. 22 sierpnia zawodnicy kieleckiego klubu wyjechali na dziesięciodniowy obóz do Kielnarowej[35]. W jego ramach zmierzyli się m.in. z Siatkarzem Wieluń, remisując z ósmym zespołem PlusLigi sezonu 2009/2010 2:2[36]. We wrześniu Fart wziął udział w turnieju o Puchar Prezydenta Raciborza. W spotkaniu półfinałowym pokonał czeski VK Slavia Havirov w pięciu setach, w finale zwyciężył MKS MOS Będzin także po tie-breaku[37].

16 września 2010 roku Fart rozegrał pierwszy sparing przed nowym sezonem w Hali Legionów w Kielcach. Spotkał się w nim z Jadarem Radom i uległ mu 1:4[38]. Po meczu trener kielczan Dariusz Daszkiewicz przyznał, że prowadzona przez niego drużyna w sezonie 2010/2011 będzie walczyć o utrzymanie w stawce najlepszych dziesięciu zespołów w Polsce[39]. Kolejne pojedynki kontrolne zakończyły się porażkami Farta z AZS-em Częstochowa oraz Resovią. Na przełomie września i października zawodnik kieleckiej drużyny Adam Kamiński wraz z reprezentacją Kanady brał udział w Mistrzostwach Świata we Włoszech, które zakończyły się dla jego kraju w pierwszej fazie grupowej[40]. W październiku Fart brał udział w turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krosno, w którym zajął trzecie miejsce[41]. 18 października w sali kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury odbyła się prezentacja drużyny na której zjawili się zaproszeni goście, m.in. wiceprezydent miasta, Andrzej Sygut oraz były kierownik klubu, ks. Grzegorz Dudek[42].

W inauguracyjnym meczu PlusLigi siatkarze Farta zmierzyli się 22 października 2010 roku we własnej hali z mistrzem Polski, Skrą Bełchatów. Pojedynek ten był debiutem kielczan w najwyższej klasie rozgrywkowej. Mecz zakończył się wygraną gości w trzech setach w obecności ponad dwóch i pół tysiąca kibiców[43].

Bilans sezon po sezonie | edytuj kod

Poziom rozgrywek:

     najwyższy ogólnokrajowy

     drugi

     trzeci

Hala | edytuj kod

Hala Legionów widziana ze Wzgórza Kadzielniańskiego  Osobny artykuł: Hala Legionów w Kielcach.

Effector rozgrywa swoje mecze w Hali Legionów, mieszczącej się przy ulicy Leszka Drogosza 2. Została ona oddana do użytku w sierpniu 2006. Umożliwia także rozgrywanie zawodów w piłce ręcznej, koszykowej, tenisie ziemnym, lekkoatletyce oraz organizację imprez sportowych i kulturalnych[44].

Trybuny obiektu mieszczą 3 tysiące kibiców z możliwością rozszerzenia do 4200 miejsc po dostawieniu dodatkowych trybun oraz krzesełek, wysokość hali wynosi 20 m, długość 107 m, szerokość 73 m. Obiekt jest klimatyzowany, a bezpieczeństwa strzeże między innymi 60 kamer monitoringu[44].

W kwietniu 2007 w hali odbył się jubileuszowy 50 finał Pucharu Polski w piłce siatkowej mężczyzn Plus Cup, w którym wystąpiło 8 zespołów: Asseco Resovia, BOT Skra Bełchatów, EnergiaPro Gwardia Wrocław, Jastrzębski Węgiel, J.W.Construction AZS Politechnika Warszawa, Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle, PZU AZS Olsztyn, Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa. Trofeum Pucharu Polski oraz start w siatkarskiej Lidze Mistrzów wywalczył zespół z Bełchatowa. Również w marcu 2009 odbył się w hali finałowy turniej rozgrywek Pucharu Polski[45], w którym ponownie zwyciężyła BOT Skra Bełchatów[46].

Kadra | edytuj kod

 • Pierwszy trener: Mateusz Grabda
 • Asystent trenera:
 • Asystent II trenera, trener grup młodzieżowych: Mateusz Grabda
 • Fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego: Dawid Gadula
 • Statystyk: Damian Musiałek
 • Kierownik drużyny: Marcin Jamróz

Zawodnicy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Siatkarze Farta Kielce.

Trenerzy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Mirosław Szczukiewicz - historia kariery firmy i klubu FART. Ile zarabia jego spółka (pol.). strefabiznesu.echodnia.eu. [dostęp 8 lipca 2010].
 2. Będzie męska ligowa siatkówka w Kielcach (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 3. Mistrz Europy trenerem Farta Kielce (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 4. Prawdziwa historia błyskawicznej drogi do sukcesu Farta Kielce (pol.). echodnia.eu. [dostęp 8 lipca 2010].
 5. W czwartek prezentacja siatkarzy Farta Kielce (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 6. a b Fart: Awans? Czemu nie.. (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 7. Pierwszy wpis do historii Farta Kielce: wygrana do zera (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 8. Fart Kielce nie awansuje do I ligi siatkarzy (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 9. Fart trzeci w drugoligowym debiucie (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 10. Fart buduje drużynę na awans (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 11. Makaryk w Farcie Kielce. Ma przyciągnąć innych (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 12. Fart przed walką o awans do II ligi siatkarzy: od początku niełatwo (pol.). gazeta.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 13. a b c d e Fart Kielce - w trzy lata do ekstraklasy (pol.). fart.kielce.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 14. I liga i dla Farta Kielce, i dla AZS-u KSZO Ostrowiec (pol.). gazeta.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 15. I liga siatkarzy: Trefl znalazł sposób na Farta (pol.). gazeta.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 16. Sopko w kadrze, Fart drugi (pol.). gazeta.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 17. Piła zdobyta. Fart w finale (pol.). gazeta.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 18. Zapachniało Plus Ligą! Fart blisko elity (pol.). sport.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 19. 2:2 i wracają do Gdańska (pol.). gazeta.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 20. Fart zdobywa Gdańsk. PlusLiga dla Kielc (pol.). gazeta.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 21. Fart w PlusLidze (pol.). plusliga.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 22. Trefl zapowiada protest i chce powtórzenia meczu (pol.). siatka.org. [dostęp 8 lipca 2010].
 23. Protest Trefla odrzucony, Fart w PLuslidze (pol.). echodnia.eu. [dostęp 8 lipca 2010].
 24. Siatkówka/piłka ręczna: Fart i Vive Targi nagrodzeni przez miasto (pol.). radio.kielce.pl. [dostęp 8 lipca 2010].
 25. 100 tysięcy dla siatkarzy Farta w nagrodę za ekstraklasę (pol.). echodnia.eu. [dostęp 8 lipca 2010].
 26. Włoch Nicola Vettori będzie drugim trenerem siatkarzy Farta. W sobotę gościł w Kielcach (pol.). echodnia.eu. [dostęp 19 grudnia 2010].
 27. Michał Żuk w Farcie (pol.). fart.kielce.pl. [dostęp 9 lipca 2010].
 28. Siatkówka. Piotr Łuka: Wybór sentymentalny (pol.). gazeta.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 29. Adam Kamiński - nowy zawodnik Fartu Kielce - Kanadyjczy, który świetnie mówi po polsku (pol.). echodnia.eu. [dostęp 19 grudnia 2010].
 30. Robert Szczerbaniuk w Farcie Kielce! (pol.). siatkowka24.com. [dostęp 19 grudnia 2010].
 31. Amerykański siatkarz Evan Patak już w Kielcach (pol.). echodnia.eu. [dostęp 19 grudnia 2010].
 32. Evan Patak jednak nie zagra w Farcie! (pol.). siatkowka24.com. [dostęp 19 grudnia 2010].
 33. Maciej Krzywiecki nowym zawodnikiem Stali Nysa (pol.). siatkowka24.com. [dostęp 19 grudnia 2010].
 34. Fart zaczął przygotowania. Nowi też trenują (pol.). cksport.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 35. Kielnarowa znów gości Fart (pol.). gazeta.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 36. Fart zremisował w Kielnarowej. We wtorek powrót do Kielc (pol.). cksport.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 37. Po dwóch tie-breakach Fart wygrywa turniej w Raciborzu! (pol.). cksport.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 38. PlusLiga: Jadar pokonał Fart w sparingu (pol.). sport.wp.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 39. Daszkiewicz: Będziemy walczyć o utrzymanie (pol.). cksport.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 40. CAN / Canada - Team Composition (ang.). fivb.org. [dostęp 19 grudnia 2010].
 41. Trzecie miejsce w Krośnie. Fart lepszy od mistrzów Słowacji (pol.). cksport.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 42. Fart w komplecie! Mamy byłego reprezentanta! (pol.). cksport.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 43. Fart - Skra 0:3. Ciężko pisać historię.. (pol.). gazeta.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
 44. a b Wielofunkcyjna Hala Sportowa „Hala Legionów”, ul. Boczna (pol.). kielce.pl. [dostęp 5 lipca 2010].
 45. Finał Pucharu Polski siatkarzy w Kielcach (pol.). reprezentacja.net. [dostęp 5 lipca 2010].
 46. Puchar Polski - Wyniki (pol.). plusliga.pl. [dostęp 5 lipca 2010].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dafi Społem Kielce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy