Dagobah


Dagobah w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dagobah – fikcyjna bagnista planeta z sagi Gwiezdne wojny, o bujnym życiu zwierzęcym i roślinnym. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Imperium kontratakuje jako miejsce pobytu wielkiego Mistrza JediYody.

Po przegranej walce z Palpatine'em Yoda udał się na Dagobah na dobrowolne wygnanie. W Imperium kontratakuje na Dagobah przybywa Luke Skywalker w celu kontynuacji szkolenia Jedi. Następnie przerywa szkolenie, ponieważ czuje, że jego przyjaciołom – Leii Organa i Hanowi Solo – grozi niebezpieczeństwo. Wraca po uwolnieniu Solo z ręki Jabby, by towarzyszyć Yodzie w jego ostatnich dniach.

Luke ponownie odwiedza planetę po 5 latach z nadzieją na znalezienie materiałów, które mają pomóc mu w szkoleniu dzieci jego siostry, Lei Organy Solo. Znajduje jedynie pilot zdalnego sterowania statku kosmicznego, który należał do Jorusa C’Baotha i został tam uprowadzony przez Mrocznego Jedi z Bpfassh, pokonanego ostatecznie przez Yodę.

Planetę tę odwiedza również Galen Marek (Starkiller) w serii gier Star Wars: The Force Unleashed w celu znalezienia celu swojej podróży i swojego istnienia. W proroczej jaskini otrzymuje wizję w której widzi Juno Eclipse w tarapatach. Yoda informuje Starkillera, że ma podążać za tym, co zobaczył.

Dzień na planecie trwa 23 standardowe godziny, rok 341 lokalnych dni.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dagobah" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy