Dajr Sirjan


Na mapach: 33°17′27″N 35°30′23″E/33,290833 35,506389

Dajr Sirjan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dajr Sirjan (arab. دير سريان) – wieś położona w dystrykcie Kada Mardż Ujun, w Muhafaza An-Nabatijja, w Libanie.

Położenie | edytuj kod

Wioska jest położona na niewielkim płaskowyżu na wysokości 500 m n.p.m., na południe od doliny rzeki Litani. Jest położona w odległości około 4 kilometrów na zachód od granicy z Izraelem.

W jej otoczeniu znajdują się wioski al-Taibeh, Aadchit, al-Kuseir, Aalmane i Jochmor.

Historia | edytuj kod

Po I wojnie światowej w 1918 wioska weszła w skład francuskiego Mandatu Syrii i Libanu, który formalnie powstał w 1923. W 1941 powstał Liban, który został uznany dwa lata później. W 1946 wycofały się ostatnie wojska francuskie. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny w rejonie wioski stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, atakujące pozycje żydowskie na terenie dawnego brytyjskiego Mandatu Palestyny. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948 Izraelczycy przeprowadzili operację Hiram. W dniu 30 października siły Brygady Karmeli wkroczyły do Libanu, zajmując między innymi wioskę Dajr Sirjan. Wioska pozostawała w rękach izraelskich do końca wojny, stanowiąc kartę przetargową w trakcie negocjacji porozumienia o zawieszeniu broni izraelsko-libańskim.

Z powodu bliskości granicy izraelskiej, Dajr Sirjan cierpiała podczas kolejnych wojen izraelsko-arabskich. Podczas wojny libańskiej w 1982 wioskę zajęli Izraelczycy. Do 2000 Dajr Sirjan znajdowała się w izraelskiej „strefie bezpieczeństwa” utworzonej w południowym Libanie. Po 1985 stacjonowały tutaj siły Armii Południowego Libanu. Po wycofaniu się w 2000 Izraelczyków, rejon wioski zajęły siły Hezbollahu. Prowadzona przez tę organizację wojna z Izraelem była przyczyną II wojny libańskiej w 2006. Na wioskę Dajr Sirjan spadły wówczas bomby. Po wojnie rejon wioski patrolują siły UNIFIL. Międzynarodowa pomoc umożliwiła odbudowę infrastruktury.

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie.

Na podstawie artykułu: "Dajr Sirjan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy