Daniel Galus


Daniel Galus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 3 wrz 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daniel Galus – polski prezbiter Kościoła katolickiego związany z Ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Znany z organizowania modlitewnych spotkań ewangelizacyjnych, początkowo w Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, następnie w Sanktuarium o. Pio oraz hali widowiskowo-sportowej Arena w Częstochowie. Publicznie występuje jako „Ojciec Daniel”.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Święcenia kapłańskie otrzymał w 2007 roku[2] i zaczął prowadzić pustelnię Zesłania Ducha Świętego w Czatachowie w województwie śląskim[3]. Po kilku latach wokół pustelni powstała Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa, której Galus jest pasterzem[4].

Kontrowersje | edytuj kod

W 2017 roku arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, poinformował że Daniel Galus, prezbiter archidiecezji częstochowskiej, otrzymał święcenia kapłańskie w 2007 roku jako członek Wspólnoty Pustelników pw. Ducha Świętego w Czatachowej, lecz Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa nie posiadała wówczas kościelnego zatwierdzenia, gdyż złożone przez nią projekty Statutu były przedmiotem prac powołanej w tym celu Komisji. Komunikat informował, że duchowny rozpoczął posługę duszpasterską w duchu wspólnot charyzmatycznych nie z polecenia swojego biskupa, ale z własnej inicjatywy, a Fundacja „Anioł Miłosierdzia” działająca przy wspólnocie także nie jest podmiotem kościelnym[5].

Podobne zalecenia i informacje opublikował Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, oraz kanclerz kurii płockiej, Piotr Grzywaczewski[6][7].

W 2020 roku Galus krytykował większość obostrzeń przyjmowanych przez polski rząd w walce z koronawirusem[8]. W związku z tym kuria częstochowska poinformowała, że Galus został wysłany na półroczne rekolekcje w odosobnieniu[9][10].

Przypisy | edytuj kod

  1. Archidiecezja częstochowska, archiczest.pl [dostęp 2020-11-25]  (pol.).
  2. Informacja na stronie Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
  3. Informacja na witrynie e-prudnik (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
  4. Informacja na stronie Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
  5. Komunikat metropolity częstochowskiego w sprawie ks. Daniela Galusa, (dostęp: 3.04.2017)
  6. Kuria ostrzega przed pielgrzymkami do pustelni Czatachowa
  7. Bp Czaja apeluje o czujność i rozwagę
  8. Ksiądz z ruchu charyzmatycznego namawia wiernych do zdejmowania maseczek. „Nosząc ją, można się zatruć”, Onet Wiadomości, 12 października 2020 [dostęp 2020-10-12] .
  9. KrystianK. Winogrodzki KrystianK. (oprac.), Czatachowa. Ks. Daniel Galus nieposłuszny biskupowi. Decyzja Kurii Metropolitarnej, wiadomosci.wp.pl, 18 listopada 2020 [dostęp 2020-11-19]  (pol.).
  10. Archidiecezja częstochowska, archiczest.pl [dostęp 2020-11-19] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Daniel Galus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy