Daniel Nowak


Daniel Nowak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daniel Nowak (ur. 8 marca 1953 w Starzynie) – polski duchowny rzymskokatolicki, infułat kapitulny kapituły kolegiackiej wejherowskiej, proboszcz parafii Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie od 1987, dziekan Dekanatu Wejherowo od 2015, kustosz Sanktuarium bł. Alicji Kotowskiej i Towarzyszy, kapelan Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 8 marca 1953 w Starzynie. Jest krewnym ks. Bernarda Sychty. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Pucku. Następnie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. 14 maja 1978 z rąk biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego przyjął święcenia w stopniu prezbiteratu. Pełnił posługę wikariusza w parafiach Narodzenia NMP w Osielsku, św. Andrzeja Boboli w Gdyni oraz św. Leona Wielkiego w Wejherowie. 27 stycznia 1987 biskup chełmiński Marian Przykucki mianował go proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Chrystusa Króla w Wejherowie, gdzie rozpoczął budowę kościoła. Na terenie parafii wzniósł także bramę-kaplicę „Ecce Patria”.

Ks. Daniel Nowak zaangażował się w działalność na rzecz upamiętnienie zbrodni w Lesie Piaśnickim. Jest kustoszem Sanktuarium bł. Alicji Kotowskiej i Towarzyszy. Jest także współzałożycielem i kapelanem utworzonego w 1996 Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka. Jego staraniem wzniesiono nową kaplicę oraz odnowiono masowe groby w Lesie Piaśnickim.

Od 25 czerwca 2015 pełni funkcję dziekana Dekanatu Wejherowo[1][2].

14 września 1995 ks. Daniel Nowak decyzją metropolity gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego został mianowany prałatem penitencjarzem kapituły kolegiackiej wejherowskiej. 30 czerwca 2020 arcybiskup Sławoj Leszek Głódź uhonorował go tytułem infułata kapitulnego tejże kapituły[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Wejherowo: Ks. prał. Daniel Nowak nowym dziekanem, nadmorski24.pl [dostęp 2020-07-05] .
  2. Ks. Infułat Daniel Nowak, www.diecezja.gda.pl [dostęp 2020-07-05] .
  3. Prałaci kapituł z nowymi przywilejami, gdansk.gosc.pl [dostęp 2020-07-05] .
Na podstawie artykułu: "Daniel Nowak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy