Daniel Westling


Daniel Westling w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olof Daniel Westling Bernadotte, urodzony jako Olof Daniel Westling (ur. 15 września 1973, w Örebro) – trener fitness, mąż następczyni tronu szwedzkiego Wiktorii, książę Västergötlandu.

Spis treści

Młodość | edytuj kod

Daniel Westling urodził się w Örebro w dniu wstąpienia na tron Karola XVI Gustawa. Jego rodzice to Olle i Ewa Westling; ma siostrę Annę. Po ukończeniu szkoły służył w szwedzkiej armii w Hälsinge regemente w Gävle. W 2002 poznał księżniczkę Wiktorię i został jej osobistym trenerem.

Pochodzenie | edytuj kod

W związku z jego zaręczynami z Wiktorią, szwedzkie Archiwa Królewskie opublikowały informacje o przodkach Daniela Westlinga. Większość z nich stanowili rolnicy w prowincji Hälsingland. Jego dziadek Anders Westling (1900-1980) otrzymał nazwisko Westling po matce. W czerwcu 2010 genealog Björn Engström opublikował listę przodków Westlinga już od XIV wieku i wykazał, że Westling wywodzi się z niektórych średniowiecznych rodów w rejonie kopalni w Falun, m.in. Svinhufvud.

Związek Westlinga z księżniczką Wiktorią | edytuj kod

W związku z problemami z bulimią, księżna Wiktoria korzystać zaczęła z usług klubu fitness w centrum Sztokholmu, w którym zatrudniony był Daniel Westling. Księżną Wiktorię z Westlingiem wychwycił jeden z paparazzi, który później opublikował zdjęcia w mediach. Początkowo związkowi Wiktorii i Daniela sprzeciwiał się król. Pod jego wpływem Daniel rozpoczął naukę języków obcych oraz etykiety.

Zaręczyny i ślub | edytuj kod

24 lutego 2009 Daniel Westling i księżniczka Wiktoria otrzymali oficjalne zezwolenie na zaręczyny od króla Szwecji Karola XVI Gustawa i rządu Szwecji. Takie zezwolenie jest konieczne, zgodnie z warunkami szwedzkiej ustawy o sukcesji.

Westling cierpiał na wadę wrodzoną (nie dziedziczną) powodującą zaburzenia czynności nerek. Trzy miesiące po zaręczynach, 28 maja 2009, Westling przeszedł rodzinny przeszczep nerki w Instytucie Karolinska.

Ślub odbył się w sztokholmskiej katedrze 19 czerwca 2010, w 34. rocznicę ślubu jego teściów.

Po ślubie para udała się samolotem przyjaciela na miesiąc miodowy, który trwał do połowy sierpnia. Książęca para poprzez Islandię i Vancouver udała się na Tahiti, gdzie wsiadła na jacht „Erica XII” i popłynęła na atol Rangiroa.

23 lutego 2012 Wiktoria i Daniel zostali rodzicami Stelli, księżnej Östergötlandu. 3 marca 2016 natomiast Oskara, księcia Skanii[1].

Tytuły | edytuj kod

  • od 19 czerwca 2010: Jego Królewska Wysokość Książę Västergötlandu

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. H.K.H. Prins Oscar Carl Olof, hertig av Skåne - Sveriges Kungahus, www.kungahuset.se [dostęp 2017-11-22]  (szw.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Daniel Westling" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy