Danuta Rinn


Danuta Rinn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Danuta Rinn, właściwie Danuta Smykla, także czasowo Danuta Czyżewska (ur. 17 lipca 1936 w Krakowie, zm. 19 grudnia 2006 w Warszawie[1][2]) – polska piosenkarka i aktorka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu. Studiowała na Wydziale Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a podczas studiów współpracowała jako pianistka i akompaniatorka ze szkołą tańca Mariana Wieczystego i Rozgłośnią Krakowską Polskiego Radia, a jako piosenkarka z Teatrem na Wozie i kabaretem Centuś. W 1945 śpiewała z zespołem jazzowym Atom.

Debiutowała w Krakowie, a w 1963 r. przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła karierę piosenkarki. W roku następnym wyszła za mąż za Bogdana Czyżewskiego, z którym śpiewała w duecie. Występowali ze znanymi polskimi big bandami. W 1974 r. ich małżeństwo się rozpadło, rozpoczęła wtedy solową karierę. W latach 1974–1979 współpraca z Teatrem na Targówku w Warszawie, występowała też z Kabaretem pod Egidą. Jej najbardziej znane utwory to „Polskie skrzydła”, „Na deptaku w Ciechocinku”, „Gdyby choć raz” (oba z Bogdanem Czyżewskim), „Tyle wdzięku”, „Gdzie ci mężczyźni?”.

Laureatka nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na KFPP w Opolu w 1974 r. za interpretację piosenki „Gdzie ci mężczyźni?”. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[3].

Jako aktorka grała w filmach od początku lat 70., np. Nagrody i odznaczenia, Zazdrość i medycyna, Bilans kwartalny, Doktor Murek, Kariera Nikosia Dyzmy. W ostatnich latach życia często występowała w polskich serialach, między innymi: Niania, Graczykowie, czyli Buła i spóła, Samo życie, Adam i Ewa. Powrót do pracy na planie był jednym z jej marzeń, których już nie zdążyła zrealizować. W czasie działania „Solidarności” i w stanie wojennym stanęła po stronie prześladowanych, dawała liczne koncerty, śpiewając m.in. w kościołach.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych występowała w radiowej audycji 60 minut na godzinę grając przez pewien czas obok Andrzeja Zaorskiego i Mariana Kociniaka główną rolę w cyklicznym słuchowisku Przygody radiowych piratów.

W 1979 otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi[4].

Od 2002 r. Danuta Rinn z powodu złego stanu zdrowia mieszkała w Domu Aktora w Skolimowie. Choć była już bardzo chora (cierpiała na zaawansowaną cukrzycę), wciąż myślała o zorganizowaniu kolejnych koncertów, m.in. charytatywnych. Była matką chrzestną dziennikarki Kingi Rusin. Nie miała dzieci. Danuta Rinn zmarła 19 grudnia 2006 o 22.15 w szpitalu przy ulicy Wołoskiej w Warszawie w wyniku powikłań cukrzycowych. Pogrzeb artystki odbył się 22 grudnia 2006 na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 21-5-1)[5].

Dwukrotnie rozwiedziona. Pierwszym mężem artystki był lekarz Andrzej Rynduch, a drugim piosenkarz Bogdan Czyżewski[6]. Od nazwiska pierwszego męża artystka utworzyła swój pseudonim artystyczny Rinn.[7]

Dyskografia | edytuj kod

Nagrobek Danuty Rinn na warszawskich Powązkach

z Bogdanem Czyżewskim

solo

Wybrane piosenki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Danuta Rinn nie żyje.
  2. Piosenkarka i aktorka Danuta Rinn nie żyje – Wiadomości24.
  3. XII Festiwal Piosenki Radzieckiej, Zielona Góra, 9-12 czerwca 1976, b.n.s.
  4. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 2 lipca 1979. 
  5. Cmentarz Stare Powązki: DANUTA RINN, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-19] .
  6. Tygodnik „Życie na Gorąco” nr 30, 28 lipca 2016, s. 32-33
  7. Tak o mężczyznach śpiewała tylko ona. „Retro Wspomnienia”. 4, s. 6-7, 2020. 423092. ISSN 2544-8323 (pol.). 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Danuta Rinn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy