Darcy Sharpe


Darcy Sharpe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Darcy Sharpe (ur. 9 lutego 1996 w Calgary) − kanadyjski snowboardzista, specjalizujący się w konkurencjach Big Air i slopestyle, wicemistrz świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się 9 stycznia 2010 roku w Big White, gdzie w zawodach FIS Race zajął trzecie miejsce w slopestyle'u. W 2012 roku w wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Sierra Nevada, gdzie zdobył srebrny medal w tej samej konkurencji. W Pucharze Świata zadebiutował 25 lutego 2012 roku w Stoneham, zajmując 28 miejsce w Big Air. Tym samym już w swoim debiucie zdobył pierwsze pucharowe punkty. Na podium zawodów pucharowych po raz pierwszy stanął 20 lutego 2015 roku w tej samej miejscowości, kończąc rywalizację na pierwszej pozycji. W zawodach tych wyprzedził swego rodaka, Tylera Nicholsona i Erica Beauchemina z USA. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2014/2015, kiedy zajął 9. miejsce w klasyfikacji generalnej AFU[1], a w klasyfikacji Big Air wywalczył ex aequo z Seppe Smitsem Małą Kryształową Kulę.

Największy sukces osiągnął w 2015 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Kreischbergu zdobył brązowy medal w big air. W zawodach tych rozdzielił Roope Tonteriego z Finlandii i Kyle'a Macka z USA. Na tej samej imprezie był też czwarty w slopsetyle'u, przegrywając rywalizację o podium z Mackiem. Jest trzykrotnym medalistą zawodów X-Games rozgrywanych w amerykańskim Aspen. Wywalczył złoty medal podczas Winter X Games 24 i srebrny podczas Winter X Games 22 w slopestyle'u oraz srebrny medal podczas Winter X Games 24 w rail jam. Nie startował na igrzyskach olimpijskich.

Osiągnięcia | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata (AFU) | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

  1. Stoneham20 lutego 2015 (Big Air) - 1. miejsce
  2. Cardrona4 września 2017 (slopestyle) - 2. miejsce

Przypisy | edytuj kod

  1. Klasyfikacja generalna dyscyplin freestyle (Halfpipe, Slopestyle i Big Air)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Darcy Sharpe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy