Dariusz Hajn


Dariusz Hajn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób wokalisty na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie Grób wokalisty

Dariusz Andrzej Hajn, znany jako Skandal (ur. 2 października 1964, zm. 8 maja 1995)[1] – polski wokalista punkrockowego zespołu Dezerter w latach 1981–1986. Popularność wśród słuchaczy przyniosła mu charakterystyczna, pełna autentyzmu i bezkompromisowości interpretacja tekstów piosenek Dezertera w czasie koncertów[potrzebny przypis].

W 1984 roku wraz z grupą wystąpił na koncercie w Jarocinie, z którego powstał materiał wydany na kasecie Jeszcze żywy człowiek[2]. Kasetę wydała nielegalna, założona przez zespół Dezerter wytwórnia Tank Records. W 1983 roku nagrał EP-kę Ku przyszłości z utworami „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców” wydaną przez Tonpress[3]. Utwór „Spytaj milicjanta” w wykonaniu Hajna trafił w 1984 roku na kasetę World Class Punk[4][a]. Jego wokal można usłyszeć także na składance Jak punk to punk[5][6] (1986), na płycie Underground Out of Poland (1987)[7], gościnnie na Kolaboracji (1987)[8], oraz w kilku utworach z kompilacyjnego albumu Jak powstrzymałem III wojnę światową, czyli nieznana historia Dezertera (1993)[9].

Nieporozumienia z pozostałymi członkami zespołu i coraz większe uzależnienie od środków odurzających spowodowały, że w 1986 r. opuścił zespół[potrzebny przypis]. Zmarł 8 maja 1995 roku.

Uwagi | edytuj kod

  1. Kaseta zawiera nagrania dwudziestu siedmiu punkowych zespołów z dwudziestu pięciu krajów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dariusz Hajn. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 2015-02-05].
  2. Jeszcze żywy człowiek w Discogs.com (ang.)
  3. Ku przyszłości w Discogs.com (ang.)
  4. Various – World Class Punk w Discogs.com (ang.)
  5. Jak punk to punk w Discogs.com (ang.)
  6. Jak punk to punk w Katalogu Polskich Płyt Gramofonowych
  7. Underground Out of Poland w Discogs.com (ang.)
  8. Kolaboracja w Discogs.com (ang.)
  9. Jak powstrzymałem III wojnę światową, czyli nieznana historia Dezertera w Discogs.com (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dariusz Hajn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy